REKLAMA
  1. Home -
  2. Edukacja -
  3. Można dostać pieniądze na kurs lub studia podyplomowe. BGK przyznaje, że program cieszy się zainteresowaniem
Można dostać pieniądze na kurs lub studia podyplomowe. BGK przyznaje, że program cieszy się zainteresowaniem

Dorośli planujący podniesienie kwalifikacji zawodowych lub rozwój osobisty mogą skorzystać z ciekawej formy finansowania, opartej na środkach z Funduszy Europejskich. Mowa o nieoprocentowanej pożyczce na kształcenie, w ramach której państwo może umorzyć nawet do 50 proc. zaciągniętego zobowiązania. Jak wynika z najnowszych danych Banku Gospodarstwa Krajowego, z programu skorzystało już ponad 1000 osób, a łączna kwota finansowania przekroczyła 25 mln zł.

Nieoprocentowana pożyczka na kształcenie z możliwością umorzenia

Program „Pożyczki na kształcenie”, zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, może zainteresować osoby, które planują dalsze kształcenie (lub przebranżowienie się), ale nie dysponują odpowiednimi środkami w danym momencie. Udział w programie ma dwie główne korzyści - po pierwsze, pożyczka jest całkowicie nieoprocentowana, co oznacza, że pożyczkobiorca oddaje dokładnie taką kwotę, jaką pożyczył. Po drugie, program przewiduje mechanizm częściowego umorzenia kapitału.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z umorzenia? Sam fakt ukończenia kursu lub szkolenia, na które wzięto pożyczkę, jest podstawą do umorzenia 25 proc. jej wartości. Co więcej, umorzenie to może wzrosnąć nawet do 50 proc., jeśli pożyczkobiorca spełni dodatkowe kryteria, na przykład dochodowe, a ukończone kształcenie dotyczyło branży o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. Program cechuje się dużą elastycznością; sfinansować można niemal dowolny kurs, szkolenie czy studia podyplomowe w Polsce i za granicą. Jedynym wyłączeniem są studia I, II i III stopnia oraz jednolite studia magisterskie.

REKLAMA

Jak uzyskać pożyczkę na kształcenie?

Proces ubiegania się o finansowanie jest gestii wyspecjalizowanych instytucji finansujących, które działają jako operatorzy programu w poszczególnych regionach kraju. Jakie kroki należy podjąć?

W pierwszej kolejności trzeba znaleźć instytucję finansującą, która obsługuje województwo zamieszkania kandydata. Następnie należy wybrać konkretny kurs lub szkolenie, które chce się sfinansować. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku do danego operatora - wraz z niezbędnymi dokumentami. Ostatni etap to podpisanie umowy pożyczki (oczywiście po wcześniejszym zweryfikowaniu wniosku przez instytucję).

REKLAMA

Kluczowe warunki, jakie trzeba spełniać, to pełnoletność i zamieszkanie na terytorium Polski. Jedna osoba może skorzystać z finansowania wielokrotnie, aż do osiągnięcia łącznego limitu 75 tys. zł. Jak informuje BGK, rekordzista skorzystał z pożyczki już pięciokrotnie.

Nie tylko IT czy finanse, czyli od kursu na wodzireja po nowoczesne cukiernictwo

Michał Kopeć, dyrektor Departamentu Programów Europejskich w BGK, podkreśla, że program finansuje niezwykle szerokie spektrum form edukacji. Jak komentuje,

REKLAMA

Dla niektórych pożyczkobiorców kurs jest realizacją hobby, dla innych - przepustką do zmiany pracy czy awansu. Pożyczki były przeznaczane między innymi na kursy językowe, szkolenia z branży kosmetycznej i nowoczesnego cukiernictwa, kursy aktorskie czy studia podyplomowe. Sfinansowaliśmy już m.in. kurs wodzireja i kurs hodowli grzybów jadalnych.

Ta elastyczność sprawia zatem, że program stanowi realne wsparcie w uczeniu się przez całe życie - a nie da się ukryć, że to właśnie umiejętność ciągłego uczenia się oraz gotowość do nawet kilkukrotnego przebranżowienia się w ciągu życia są obecnie właściwie niezbędne, by móc bez przeszkód radzić sobie na rynku pracy.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi