Przez wysokie opłaty wnoszone na konto ZAiKS za odtwarzanie muzyki, wiele firm oferuje znacznie tańsze alternatywy. Jedną z nich jest Muzyka dla firm Netii.
W internecie ostatnimi czasy sporo dyskusji poświęconych jest muzyce odtwarzanej w firmach, na placach budów, w sklepach czy lokalach usługowych. Pisaliśmy niedawno o tym, że wprowadzone nowe poprawki do prawa autorskiego sprawiły, że ujednolicono stawki za publiczne odtwarzanie muzyki w miejscach publicznych i zakładach usługowych na rzecz ZAiKS.
Dodatkowo wielu ucieszyła informacja, że sędzia, który jakiś czas temu orzekał w sprawie dotyczącej sporu pomiędzy fryzjerem a ZAiKS (wyrok na korzyść właściciela salonu), został nagrodzony za wprowadzenie indywidualnego rozpatrzenia sprawy, biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności i podobne sprawy toczące się w Unii Europejskiej.
Od wielu miesięcy istnieją firmy, które oferują usługi związane z dostępem do muzyki na zasadach licencji Royalty-Free. Jest to model, w którym udziela się licencji na wykorzystanie utworów za jednorazową opłatą. Licencje tego typu udzielane są nie tylko na muzykę, ale także filmy, zdjęcia. Licencję kupuje się jednorazowo, nie ma konieczności jej odnawiania. Można wykorzystywać te same utwory w różny sposób, w różnych miejscach i sytuacjach. Dzięki tym możliwościom, firmy działające przy wykorzystaniu licencji Royalty-Free mogą oferować pakiety muzyki w bardzo przystępnych cenach. Są one co najmniej o rząd wielkości niższe niż dużych instytucji, takich jak choćby ZAiKS.
W internecie można znaleźć obecnie wiele firm oferujących tego typu model dystrybucji muzyki. Od pewnego czasu dostępna jest na naszym rynku także oferta dużego operatora internetowo-telefonicznego, a mianowicie Netii. Usługa nazywa się Muzyka dla firm i oferuje między innymi kilka tematycznych kanałów muzycznych, z utworami zwolnionymi z opłat na rzecz ZAiKS, ZPAV, STOART, SAWP, i im podobnych.
Całość może być obsługiwana z komputera poprzez aplikację webplayer lub specjalną przystawkę podpinaną do sieci. W ofercie kanałów są między innymi utwory przeznaczone do poczekalni w kancelariach, u lekarzy, prawników, agentów ubezpieczeniowych, ale także do młodzieżowych sklepów odzieżowych, restauracji, sklepów wielkopowierzchniowych, etc. Utwory są tak dobrane, by pasowały do klimatu miejsca i preferencji klientów, grup wiekowych, itp.
Przy opłatach na rzecz firm takich jak ZAIKS, ZPAV, STOART, SAWP trzeba miesięcznie ponosić opłaty w wysokości kilkuset złotych miesięcznie. Przy licencjach Royalty-Free, opłaty te nie zbliżają się nawet do 100 zł. W skali roku daje to ogromne oszczędności, a wszystkim, którzy nie płacili do tej pory za muzykę, daje to możliwość uatrakcyjnienia swojego lokalu o tło, które nawet w przypadku kontroli nie sprawi, że trzeba będzie denerwować się karami czy sprawami sądowymi.
Właściciele punktów usługowych, małych lub większych firm, gdzie pracownicy i klienci chętnie słuchają muzyki powinni zainteresować się opłaceniem licencji, która pozwoli legalnie korzystać z radia, muzyki z płyt lub internetu. Jeśli nie zależy im na utworach znanych artystów, to mogą rozważyć tańsze alternatywy z muzyką na licencji Royalty-Free.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com