Najczęściej poszukiwani pracownicy w 2017 roku. Oto czego dokładnie chcą pracodawcy

Praca Dołącz do dyskusji (106)
Najczęściej poszukiwani pracownicy w 2017 roku. Oto czego dokładnie chcą pracodawcy

Malejące bezrobocie i dobra koniunktura gospodarcza sprawiają, że coraz łatwiej jest znaleźć wymarzoną pracę. Pracodawcy już nie tylko biernie publikują oferty, lecz coraz częściej sami poszukują kandydatów w internecie. Zobacz, jacy pracownicy byli najczęściej poszukiwani w 2017 roku.

Portal pulshr.pl przytacza dane, które opublikowało goldenline.pl. Na podstawie aktywności rekruterów na tym portalu bardzo dobrze można stwierdzić, które umiejętności i dane kandydata są najbardziej przez nich pożądane. Wobec malejącego bezrobocia rekruterzy mają coraz większy problem ze znalezieniem idealnej osoby na konkretne stanowisko. Dlatego oprócz samego umieszczenia oferty pracy, coraz częściej sami aktywnie poszukują pracowników wśród osób zarejestrowanych w portalu. W całym 2017 roku niemal 300 tysięcy osób otrzymało wiadomość od rekrutera.

W jakiej branży najłatwiej znaleźć pracę?

Tu nie ma niespodzianki. Na pierwszym miejscu uplasowała się branża IT. Aż 13% wszystkich kandydatów, którzy dostali wiadomość od potencjalnego pracodawcy byli z branży IT/rozwój oprogramowania. Na drugim uplasowali się kandydaci o specjalności sprzedaż. Tych było 11%. Tuż za nimi znaleźli się specjaliści od finansów i zarządzania (10% wszystkich kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera). Specjaliści obsługi klienta oraz inżynierowie uplasowali się tuż za podium z wynikiem 9%.

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Prym wciąż wiodą największe aglomeracje w kraju, a więc Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań i Kraków. Nikogo nie powinno specjalnie zdziwić, że najwięcej wysłanych wiadomości było skierowanych do kandydatów z województwa mazowieckiego, bo aż 25%. Duża przepaść dzieli ten region od drugiego w kolejności śląskiego i dolnośląskiego (12%). Ostatnie miejsce na podium zajęły województwa wielkopolskie i małopolskie. Tam wysłano po 10% wszystkich wiadomości.

Ile lat ma idealny kandydat do pracy?

W najgorszej sytuacji są kandydaci, którzy mają powyżej 45 lat. Dużo lepiej nie mają osoby w wieku studenckim, czyli między 18 a 25 rokiem życia. Tylko 10% wiadomości, które wysłali rekruterzy, trafiło właśnie do osób w tym przedziale. Do ostatnich w klasyfikacji osób w wieku 45+ trafiło tylko 8%. Najczęściej poszukiwani są oczywiście kandydaci pomiędzy 27 a 35 rokiem życia. Aż 49% wszystkich poszukiwanych kandydatów mieściło się właśnie w tym przedziale wiekowym. 29% wiadomości wysłano do osób, które mają 36-45 lat. To dość paradoksalne, że najchętniej są osoby najczęściej posądzane o to, że to leniwi pracownicy.

Jakie umiejętności najlepiej wpisać w CV?

W internecie znajdziemy mnóstwo informacji na temat tego, czego nie nie wpisywać do CV. Skoro wiemy, czego unikać sprawdźmy, jakie umiejętności są najczęściej poszukiwane. Z danych goldenline wynika, że rekruterzy najchętniej kontaktowali się z kandydatami, którzy w swoim CV umieścili znajomość pakietu MS Office oraz prawo jazdy kategorii B. Inne umiejętności poszukiwane przez rekruterów to znajomość programu AutoCAD (10%), znajomość języka SQL, javascript oraz systemu SAP (każdy z nich po 7%). Co z miękkimi umiejętnościami? Najchętniej poszukiwane były: zarządzanie zespołem (aż 14%), zarządzanie projektami (11%) oraz umiejętności negocjacyjne (6%).

Jeśli chodzi o znajomość języków, to język angielski w pracy wciąż jest absolutnym numerem jeden. Aż 52% kandydatów, z którymi skontaktował się rektruter w 2017 roku, posługiwał się właśnie tym językiem. Na drugim miejscu tradycyjnie znajdziemy język niemiecki (19%), a język rosyjski był znany dla 7% kandydatów.

Wśród czytelników Bezprawnika jest duża grupa osób, które prowadzą swoje firmy. Czy te dane zgadzają się z tym, czego Wy oczekujecie od kandydatów?