Airbnb i Booking z nowymi obowiązkami. Skorzystają i turyści, i władze miast

Nieruchomości Samorządy Dołącz do dyskusji
Airbnb i Booking z nowymi obowiązkami. Skorzystają i turyści, i władze miast

O tym, że Unia Europejska chce rozszerzyć regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego, wiadomo już od dawna. Teraz jednak państwa Unii porozumiały się w sprawie nowych przepisów, a proces wdrażania dodatkowych regulacji może nabrać tempa. To może z kolei niepokoić takie platformy jak Airbnb czy Booking.

Najem krótkoterminowy dodatkowo uregulowany. Jest już porozumienie

Już w październiku zeszłego roku unijni urzędnicy powoli kończyli prace nad przepisami regulującymi najem krótkoterminowy. Nowe regulacje są skutkiem prośby koalicji europejskich miast turystycznych (do której należą m.in. Berlin, Barcelona, Lizbona, Gdańsk i Wrocław). Miasta już od dłuższego czasu próbowały poradzić sobie z problemami narastającymi wokół najmu krótkoterminowego (mowa zarówno o oszustach, którzy pojawili się na rynku, jak i o skargach mieszkańców miast, których nie było stać na wynajem mieszkań w centrum – wynajmowanych właśnie turystom po zawyżonych stawkach – przez co musieli przenosić się na obrzeża). Jak łatwo się jednak domyślić, bez dodatkowych, odgórnych regulacji, nawet mimo porozumienia z UE, które podpisały Airbnb czy Booking.com, miasta nie były w stanie tych problemów rozwiązać.

W listopadzie przedstawiono projekt regulacji, a teraz, na początku marca – jak donosi portal „DW” – unijni ministrowie ds. konkurencyjności uzgodnili wspólne stanowisko. Co zmienią nowe przepisy dotyczące najmu krótkoterminowego?

Po pierwsze – platformy internetowe specjalizujące się w najmie krótkoterminowym, czyli m.in. wspomniane wcześniej Airbnb czy Booking.com, będą musiały stworzyć łatwy w użyciu (i wspólny dla całej UE) system rejestracji wynajmujących. Oznacza to, że każdy lokal pod najem krótkoterminowy będzie musiał posiadać niepowtarzalny numer rejestracyjny; to ma pomóc w wyeliminowaniu z rynku oszustów. Na platformach będą mogły być zamieszczone jedynie ogłoszenia o najmie nieruchomości, które mają nadany numer. Właściciele lokali będą mogli uzyskać taki numer online – po okazaniu odpowiednich dokumentów. Dodatkowo platformy zostaną zobowiązane do wyrywkowej kontroli wynajmujących i sprawdzania prawdziwości podanych przez nich informacji.

Nowe obowiązki informacyjne platform

Oprócz tego platformy będą miały też nowe obowiązki informacyjne. Na mocy nowych przepisów zostaną zobowiązane do gromadzenia i przekazywania danych dotyczących usług najmu. Mowa m.in. o informacjach dotyczących liczby noclegów i gości, numerów rejestracyjnych nieruchomości, adresów internetowych lokali oraz tego, ile nieruchomości pod najem krótkoterminowy znajduje się na danym obszarze. Nowe regulacje mają być skonstruowane w taki sposób, by były zgodne z przepisami RODO. Pozyskiwane w ten sposób informacje urzędy miast mają wykorzystać m.in. do poprawy usług transportowych w danym rejonie czy zorganizowania częstszego wywożenia śmieci.