Oto najbardziej atrakcyjne kraje na emeryturę. Wyznacznikiem nie jest jednak ciepłe morze

Finanse Praca Dołącz do dyskusji
Oto najbardziej atrakcyjne kraje na emeryturę. Wyznacznikiem nie jest jednak ciepłe morze

Złocisty piasek, ciepłe morze i wieczne słońce – czy tak wygląda najlepsze miejsce na spędzenie emerytury? Zdaniem niektórych na pewno tak. Obiektywnie okazuje się jednak, że ważniejsze są inne aspekty, w których przodują Norwegia, Szwajcaria oraz Islandia, dlatego uważane są za najlepsze kraje na emeryturę. W jakie kierunki mogą celować Polacy?

Jak szacuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju już do 2050 roku 30% ludzi na świecie będzie miało 65 lat lub więcej. To oznacza, że coraz więcej osób będzie w wieku, który uprawnia ich do pobierania świadczeń emerytalnych. Gdzie najlepiej spędzić jesień życia?

Zdrowie, jakość życia, dobrobyt materialny i finanse – to najważniejsze czynniki na emeryturze

Choć niektórzy wymarzone wakacje utożsamiają z leżakiem, plażą i dobrym alkoholem w ręku to ta filmowa wizja rzadko ma coś wspólnego z rzeczywistością. O wyborze najlepszego miejsca na emeryturę decydują zupełnie inne czynniki. Global Retirement Index, a więc jeden z najbardziej cenionych w świecie rankingów związanych z polityką emerytalną wyszczególnia cztery sfery, które mają być kluczowe przy wskazywaniu najlepszych krajów na emeryturę.

Pierwszy z nich to zdrowie, na które składają się wydatki na zdrowie per capita, czy oczekiwana długość życia. Istotna jest też jakość życia, badana na podstawie poziomu szczęścia, warunków sanitarnych, a także jakości powietrza. Trzecie kryterium wiąże się z dobrobytem materialnym, a więc dochodem na mieszkańca i poziomem bezrobocia. Ostatni filar opiera się na finansach, które dotyczą bezpośrednio emerytów. Mowa więc o presji podatkowej, inflacji, stóp procentowych, a także polityce fiskalna wobec osób starszych.

Norwegia, Szwajcaria i Islandia – to najlepsze kraje na emeryturę

Na podstawie wskazanych kryteriów opracowano ranking krajów, w których emerytura może być prawdziwą przyjemnością. Niekwestionowanym liderem zestawienia jest Norwegia, gdzie długość życia wynosi średnio aż 83 lata, a więc o 9 lat więcej niż wynosi średnia światowa. Na drugim miejscu znajduje się Szwajcaria, która bryluje w kategoriach środowiskowych oraz finansach na emeryturze. Podium zamyka Islandia.

Kolejne miejsca należą do Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, czy Luksemburga. Jeśli chodzi podział na konkretne rejony świata to najlepszym miejscem na spędzenie jesieni życia ma być Ameryka Północna. Na drugim miejscu uplasowała się Europa Zachodnia. Lokata numer trzy przypadła z kolei Europie Wschodniej i Azji Środkowej. Czytając ten ranking można zastanawiać się, na którym miejscu znajduje się Polska. Niestety zestawienie 25 najlepszych krajów na emeryturę okazał się zbyt mało obszerne, by objąć nasz kraj.

W Polsce emerytom żyje się ciężko, za granicą w grę wchodzi jedynie egzotyka

Niestety sytuacja emerytów w Polsce nie należy do najłatwiejszych. Pomimo tego, że rząd cały czas podkreśla, iż dbanie o seniorów jest dla niego jednym z priorytetów, to przedstawiony ranking dobitnie pokazuje, że rozdawanie pieniędzy to nie wszystko. Na dobrą jakość życia na emeryturze wpływ mają bowiem także inne czynniki jak opieka zdrowotna, czy dbanie o środowisko. Te kryteria w naszym kraju dość mocno kuleją.

Poza tym nieustannie zauważalny jest spadkowy trend w relacji emerytur do wynagrodzeń. Z danych publikowanych przez GUS wynika, że wynagrodzenia wzrastają bowiem średnio o 15,8%, natomiast emerytury rosną w tempie 7% w skali roku. Na ten moment nic nie wskazuje, by pomimo wypłacania świadczeń dodatkowych, ta relacja miała się odwrócić. Eksperci wskazują, że zmiany może przynieść jedynie podwyższenie wieku emerytalnego, ale na to Zjednoczona Prawica na razie nie chce pozwolić.

Skoro życie na emeryturze w Polsce nie jest wymarzoną opcją, to gdzie za pobierane w kraju świadczenie można żyć naprawdę godnie? No niestety na Bermudy, które uważane są za najdroższe miejsce do życia na emeryturze raczej nie mamy co liczyć. Trzy lata temu wskazywaliśmy na Ukrainę, jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację, raczej nie jest to zbyt dobry kierunek. Pozostałe opcje niewiele się jednak zmieniły. Na topie wciąż jest bowiem Azja i Ameryka Łacińska. Czas więc pakować walizki?