W Warszawie rusza kolejny program, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie na montaż instalacji OZE, usunięcie azbestu czy likwidacje szamba. Od 1 września br. mieszkańcy stolicy mogą składać swoje wnioski. W ubiegłym roku miasto wydało 34 mln zł na zmiany w tym sektorze.Ratusz jak co roku ogłosił, że Warszawa będzie partycypowała w programie dotacji przeznaczonych na zmiany ekologiczne. To program przeznaczony dla osób fizycznych, wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorców, stowarzyszeń i fundacji.
Dotacje na eko-inwestycje
Mieszkańcy mogą otrzymać dotacje na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii, tj. pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. W zależności od rodzaju dofinansowania wnioski można składać od 1 września br. do 31 stycznia lub 31 marca 2024. Szczegółowe informacje dotyczące dotacji, a także wzory wniosków można znaleźć w tym miejscu. Należy jednak pamiętać, że nieruchomość zgłoszona do programu nie może być ogrzewana tzw. kopciuchem, jak również kotłem olejowym.
Maksymalnie miasto wspomoże transformacje energetyczną danej instalacji do kwoty 40 tysięcy złotych. W latach 2019-2022 Warszawa udzieliła dofinansowania na łączną kwotę 39 mln zł. Zdecydowana większość zrealizowanych inwestycji dotyczyła instalacji paneli fotowoltaicznych.
Ponadto, na dodatkowe środki mogą liczyć także mieszkańcy, którzy będą chcieli zainwestować w instalacje do zatrzymywania oraz wykorzystywania wód opadowych, tzw. małą retencję. W tym wypadku maksymalne wsparcie zostało wskazane na kwotę 4 tysięcy złotych w przypadku osób fizycznych, a także do 10 tysięcy dla pozostałych podmiotów.
Na wsparcie ze strony miasta mogą liczyć także ci, którzy już teraz podejmą się usuwania szkodliwego azbestu. Wprawdzie zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi na usunięcie wyrobów lub odpadów zawierających azbest mamy czas do 2032 r., lecz ratusz zachęca, aby zrobić to jak najszybciej. W tym przypadku można liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet 100 proc. poniesionych nakładów.
W ramach programu eko-dotacji Warszawiacy mogą otrzymać również dofinansowania na likwidację szamba oraz przyłączenie do miejskiej sieci. Kluczowe tu jest położenie nieruchomości, na którą miałaby zostać przyznana dotacja. Jeśli bowiem nieruchomość znajduje się na terenie, na którym istnieje możliwość podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej to jej właściciel jest zobowiązany, aby to zrobić. Miasto udziela dotacji w wysokości 6 tysięcy złotych na likwidację zbiorników bezodpływowych oraz na przyłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej.
Co istotne, wnioskodawcą w każdym z powyżej opisanych przypadków musi być podmiot, który ma udokumentowane prawo do dysponowania nieruchomością.