Jeśli komuś wydawało się, że burza, która rozpętała się wokół Thomasa Cooka, czyli najstarszego biura podróży na świecie, ominie szczęśliwie Neckermann Polska, to niestety się przeliczył. Dziś Neckermann zbankrutował – złożył specjalne oświadczenie. Poza granicami kraju przebywa aktualnie ponad 3 tys. turystów.
Najpierw Thomas Cook, teraz Neckermann Polska zbankrutował i wydał specjalne oświadczenie
Kiedy okazało się, że biuro podróży Thomas Cook jest niewypłacalne i złożyło wniosek o upadłość, tysiące turystów na całym świecie bez wątpienia wpadło w panikę. Do wielu polskich turystów szybko dotarło, że jedno z biur podróży jest powiązane z brytyjską spółką. Biuro podróży Neckermann Polska jednak tego samego dnia zapewniało, że wszystko jest w porządku, a firma jest stabilna finansowo. Już wtedy jednak pisałam o tym, że mimo zapewnień firmy, nie do końca wiadomo, co dalej będzie z kontrahentami. Wielu z nich współpracowało z Thomasem Cookiem, co po prostu nie mogło pozytywnie przełożyć się na sytuację polskiej firmy.
Wczoraj z kolei Tomek Laba pisał na łamach Bezprawnika, że Neckermann odwołuje loty – mimo wcześniejszych zapowiedzi. Biuro tłumaczyło się, że „sytuacja jest dynamiczna”. Szczególny problem miał wystąpić w przypadku wysp Zakynthos i Majorka.
Mało kto chyba jednak spodziewał się, że sytuacja potoczy się aż tak szybko. Neckermann zbankrutował – złożył oświadczenie o niewypłacalności.
Zawieszenie działalności operacyjnej Neckermann Polska
Jak tłumaczy Neckermann, firma zdecydowała się zawiesić wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą produktów turystycznych w Polsce. Biuro podróży podtrzymuje wersję o dobrej i stabilnej kondycji finansowej polskiego oddziału, jednak podkreśla, że nie jest w stanie funkcjonować bez firmy-matki, czyli bez Thomasa Cooka. Nie powinno to specjalnie dziwić – biura korzystały z tych samych baz hotelowych, przewoźników itp.
Jak to, że Neckermann Polska zbankrutował, przekłada się na jego klientów? Firma zapewnia, że wszyscy jej klienci są objęci ochroną wynikającą z udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych i przepisów o TFG.
Obecnie poza granicami Polski przebywa 3,6 tys. turystów, którzy wykupili wycieczki w Neckermann. Dzięki temu, że biuro błyskawicznie złożyło oświadczenie o niewypłacalności, w ściąganiu turystów z zagranicy może pomóc Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (chodzi o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych). Można się spodziewać, że już za kilka dni Neckermann złoży wniosek o upadłość. Tym samym zapewnienie sprzed jeszcze dwóch dni tracą na aktualności, chociaż trzeba przyznać, że zarząd firmy zachował zimną krew i podjął bardzo szybkie działania, które ograniczyły straty turystów.