Aby kupić nieruchomość taniej, warto przeprowadzić jej audyt i negocjować

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Aby kupić nieruchomość taniej, warto przeprowadzić jej audyt i negocjować

Negocjacje w przypadku zakupu nieruchomości są powszechnym zjawiskiem. Z właścicielami targuje się niemal każdy. Stąd ceny transakcyjne są w wielu przypadkach niższe od tych widniejących w ogłoszeniach. Do negocjacji warto jednak podejść z głową i odpowiednio się do nich przygotować. Pomóc może w tym np. wykonany za zgodą właściciela na nasz koszt audyt. Wyniki takiej ekspertyzy to mocna podstawa do negocjacji.

Do negocjacji warto się przygotować

Negocjacje na rynku nieruchomości są tak częste, że wielu właścicieli zawyża ceny, by później móc je obniżyć. Niektórzy wprost piszą w ogłoszeniach o tym, że ostateczną kwotę można negocjować.

Stąd zawsze, gdy jest taka szansa, powinniśmy to robić. Na rynku nieruchomości swoje wsparcie oferują także wyspecjalizowani negocjatorzy. Za określoną w umowie stawkę mogą oni przekonać właściciela, by sprzedał nam dom czy mieszkanie w bardziej atrakcyjnej dla nas cenie.

Ale z powodzeniem możemy także przygotować się do negocjacji sami, wcześniej zdobywając na ten temat wiedzę. W przypadku zakupu na własne cele często okazuje się to wystarczające.

Klucz do sukcesu to oszacowanie, czy jest czas na negocjacje

Przed przystąpieniem do negocjacji kluczowe z pewnością wydaje się ustalenie tego, czy w danym przypadku się to opłaca. Jeśli dana nieruchomość została atrakcyjnie wyceniona i jest wielu chętnych do jej nabycia, to targując się, ryzykujemy, że w ogóle jej nie kupimy.

Należy także ostrożnie podchodzić do negocjacji z właścicielami będącymi starszymi ludźmi. Jeśli np. chcemy nabyć lokum od małżeństwa po 80-tce, targując się i odkładając w ten sposób transakcję, narażamy się na to, że w ogóle jej nie zrealizujemy.

Wystarczy bowiem, że jedna z tych osób umrze, dając sobie czas na przemyślenie naszej oferty, a sprzedaż nie będzie możliwa.

Przed zakupem nieruchomości warto za zgodą właściciela przeprowadzić jej audyt

Z pewnością największą przestrzeń do negocjacji stwarzają nieruchomości z rynku wtórnego, przeznaczone do remontu. Przed decyzją o zakupie za zgodą właściciela na swój koszt warto przeprowadzić audyt oferowanego domu lub mieszkania przy pomocy wyspecjalizowanej firmy.

Stanowi on ekspertyzę stanu nieruchomości. Jej koszty w porównaniu z ceną domu czy mieszkania są niewielkie i wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych – w zależności od zakresu niezbędnych prac.

Wynik takiej ekspertyzy wraz z szacunkowymi kosztami remontu może skłonić właściciela do obniżenia ceny. Często zresztą różne części budynku znajdują się w gorszym stanie od deklarowanego przez sprzedawcę, a audyt to wykazuje.

Złotą zasadą w negocjacjach zwykle okazuje się także unikanie jakichkolwiek krytycznych komentarzy dotyczących nieruchomości i wskazywanie wyłącznie na fakty. Bo cenę, zwłaszcza po ekspertyzie, znacznie chętniej obniży ten, kogo dom lub mieszkanie pochwalimy.

Ale nie stoi to w sprzeczności z tym, by uzmysłowić właścicielowi, że jego nieruchomość wymaga sporych nakładów finansowych. Sprzedający swoje domy i mieszkania bardzo często nie są tego zresztą świadomi.