Ministerstwo zabrało głos w sprawie ROD-ów. Działkowcy obawiają się likwidacji ogródków działkowych

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Ministerstwo zabrało głos w sprawie ROD-ów. Działkowcy obawiają się likwidacji ogródków działkowych

Działkowcy już jakiś czas temu alarmowali, że dwa akty prawne, które weszły w życie w zeszłym roku, mogą otwierać furtkę do likwidacji ogródków działkowych w przyszłości. Teraz jednak Ministerstwo Rozwoju i Technologii odniosło się do apeli działkowców.

Nie będzie likwidacji ROD. Ministerstwo uspokaja

W 2023 r. uchwalono nowe przepisy dotyczące planowania przestrzennego. Z ustawy wynika, że do 2025 r. wszystkie gminy muszą uchwalić tzw. plany ogólne, które zostaną następnie podzielone na tzw. strefy funkcjonalne. Co najistotniejsze, przeznaczenie określonego terenu będzie musiało pokrywać się ze strefą funkcjonalną dla danego obszaru. Projekt rozporządzenia przewidywał wyznaczenie 13 rodzajów stref.

Dlaczego jednak jest to takie istotne z punktu widzenia działkowców? Plan ogólny będzie musiał być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Tymczasem zgodnie z pierwotnym projektem rozporządzenia, ogrody działkowe miałyby być dopuszczone jedynie w 2 z 13 stref (strefach zieleni i strefach zabudowy jednorodzinnej). Jeśli okazałoby się, że obecnie funkcjonujące ROD-y znajdują się w innych strefach niż dwie wymienione wyżej, to nie zostałyby wprowadzone do MPZP – a co za tym idzie, otwierałoby to drogę do ich likwidacji. Nic dziwnego zatem, że Polski Związek Działkowców alarmował, że jeśli projekt rozporządzenia nie zostanie odpowiednio zmieniony, to otworzona zostanie furtka do zlikwidowania przynajmniej części Rodzinnych Ogródków Działkowych.

W pierwszej połowie miesiąca Ministerstwo Rozwoju i Technologii zareagowało po raz pierwszy na apele działkowców. Aby ich uspokoić, do projektu rozporządzenia resort wpisał, że ogrody działkowe będą mogły znajdować się w jeszcze jednej strefie – wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową wielorodzinną. Zdaniem MRiT to powinno zapobiec likwidacji ROD-ów z obecnych terenów i tym samym zabezpieczyć interesy działkowców; ostatecznie jednak decyzja i tak będzie należeć do władz gminy, w związku z czym działania ministerstwa nie przekonały działkowców.

Teraz MRiT postanowiło ponownie stonować nastroje.

Ministerstwo nie popiera likwidacji ROD-ów, ale…

Wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak, na otwarciu targów budowlanych w Poznaniu, odniósł się do kwestii ogródków działkowych. Jak stwierdził,

Właściciele ogródków działkowych nie powinni mieć powodów do obaw – nowe przepisy nie są żadnym zagrożeniem, a nasz resort absolutnie nie popiera ich likwidowania.

Nie wiadomo jednak czy oznacza to, że MRiT zamierza wprowadzić dodatkowe zmiany, czy też wychodzi z założenia, że nie ma takiej potrzeby. Nie zmienia to jednak faktu, że najprawdopodobniej działkowcy będą dalej protestować – dopóki nie pojawią się satysfakcjonujące ich rozwiązania.