Nie będzie zniesienia limitu składek ZUS. Rząd wycofuje się z tego kontrowersyjnego pomysłu

Gorące tematy Firma Podatki Dołącz do dyskusji (189)
Nie będzie zniesienia limitu składek ZUS. Rząd wycofuje się z tego kontrowersyjnego pomysłu

Rząd wycofuje się z pomysłu na zniesienie limitu składek ZUS dla najlepiej zarabiających Polaków. Co prawda ostateczna decyzja jest w rękach Sejmu, lecz pozostawienie limitu jest bardziej niż prawdopodobne. To oczywiście dobra wiadomość dla każdego z nas. Zła jest taka, że rząd będzie musiał znaleźć 5 miliardów złotych w innym miejscu.

Wybory parlamentarne mamy już za sobą, a zatem przyszedł czas na weryfikowanie przedwyborczych obietnic. Za jedną z takich obietnic można uznać przyjęty już projekt budżetu na 2020 rok. Miał to być pierwszy w historii budżet bez deficytu. Jednym ze źródeł pieniędzy w przyszłym roku miało zapewnić zniesienie limitu składek ZUS. To rozwiązanie zostało wprost przewidziane w projekcie ustawy budżetowej. Wywołało to powszechne oburzenie, a przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziała się nawet Solidarność. Wychodzi na to, że po wyborach rząd poszedł po rozum do głowy.

Minister Przedsiębiorczości w rządzie PiS Jadwiga Emilewicz przyznała, że los tego pomysłu został już przesądzony. Wyraziła przekonanie, że limit składek ZUS nie zostanie zlikwidowany. Przypomniała, że nie było jeszcze w naszej historii budżetu, który zostałby przyjęty zupełnie bez poprawek. Jej zdaniem dyskusja o zniesieniu limitu składek ZUS dla najlepiej zarabiających została zakończona. Mimo jej deklaracji ta kwestia będzie rozpatrywana już przez nowych posłów kolejnej kadencji.

Zatem utrzymanie limitu składek na ubezpieczenie społeczne, będzie nie tylko bezpieczne z perspektywy tych, których chcemy w Polsce utrzymać, ale także dla systemu ubezpieczeń społecznych.

Nie będzie zniesienia limitu składek ZUS. Rząd wycofuje się z pomysłu

Trudno powiedzieć, czy decyzja o tym, że nie będzie zniesienia limitu składek ZUS, wynika z przesłanek ekonomicznych, czy wewnętrznych tarć w obozie Zjednoczonej Prawicy. Teoretycznie likwidacja limitu oznaczała przypływ sporej ilości gotówki w budżecie. Szacowano, że dzięki temu rozwiązaniu do kasy państwa miało trafić nawet 5 miliardów złotych. Rodziłoby to jednak ogromne konsekwencje dla całego systemu ubezpieczeń społecznych. Rozwiązanie tylko z pozoru przedstawiało się jako sprawiedliwe. Za kilka lat kasa ZUS zostałaby ogołocona przez konieczność wypłat gigantycznych emerytur stosunkowo niewielkiej grupie ludzi. Kto wie, czy powstałego w ten sposób problemu nie dałoby się rozwiązać wyłącznie przez wprowadzenie czegoś na kształt emerytury obywatelskiej. W ten sposób zniesienie limitu składek jawiło się w gruncie rzeczy wyłącznie jako skok na pieniądze bez zaoferowania niczego w zamian.

Odejście od tego szeroko krytykowanego rozwiązania jest ze wszech miar słuszne. Pozostaje jednak pytanie, gdzie rząd chce znaleźć 5 miliardów złotych, których przez to zabraknie. W końcu budżet na 2020 rok miał być budżetem bez deficytu, o czym każdego dnia przypominano nam w kampanii wyborczej. Ostatecznie jednak o tym, czy nie będzie zniesienia limitu składek ZUS, zadecyduje nowy Sejm.