Minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia. Rząd kontynuuje regionalizację restrykcji

Codzienne Zdrowie dołącz do dyskusji (57) 05.03.2021
Minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia. Rząd kontynuuje regionalizację restrykcji

Edyta Wara-Wąsowska

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem rządzący postanowili podjąć dodatkowe działania. Minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia na marzec 2021 – przedłużenie obecnych obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim oraz nowe obostrzenia w jeszcze jednym regionie. 

Już od kilku dni trwa dyskusja na temat możliwości wprowadzenia nowych obostrzeń – głównie w województwie pomorskim i lubuskim. W obu regionach miałyby zacząć obowiązywać zasady analogiczne do tych, co w województwie warmińsko-mazurskim. Tym samym zamknięte miałyby zostać nie tylko szkoły, ale również hotele, kina czy teatry. Wszystko ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną i szybko rosnącą liczbę nowych zakażeń w obu województwach.

W międzyczasie rzecznik rządu poinformował, że rząd ma również rozważać lockdowny w powiatach – jego zdaniem w niektórych województwach mogłoby mieć to sens. Podkreślił jednak, że rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji.

Dziś MZ poinformowało z kolei o prawie 16 tys. nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Podobną liczbę zakażeń (na poziomie ok. 15 tys.) notowano od 3 marca. Z tego względu rząd zdecydował się przyspieszyć proces podejmowania decyzji. Rano zebrał się w tym celu Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Nowe obostrzenia na marzec 2021 r.

Minister Niedzielski dzisiejszą konferencję rozpoczął od podsumowania stanu epidemiologicznego w Polsce. Średnia zachorowań w ostatnim tygodniu przekroczyła już 11 tys. Rośnie również liczba wykonywanych testów – ze względu na rosnącą liczbę osób, które identyfikują u siebie objawy zakażenia koronawirusem lub miały potencjalny kontakt z osobami zakażonymi. Oprócz tego pogarsza się również sytuacja w szpitalach – w ostatnim tygodniu odnotowano duży przyrost hospitalizacji. Rząd ma w związku z tym sukcesywnie otwierać szpitale tymczasowe – taka decyzja została zresztą podjęta już w zeszłym tygodniu.

Minister zdrowia potwierdził również, że rząd intensywnie analizuje sytuację na poziomie regionów – nadal województwem, w którym notuje się najwyższą liczbę zakażeń koronawirusem w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest województwo warmińsko-mazurskie. Na drugim miejscu znajduje się województwo pomorskie. W coraz gorszej sytuacji (wskaźnik powyżej średniej krajowej – 30 zakażeń na 100 tys. mieszkańców) znajdują się również województwo mazowieckie, kujawsko-pomorskie, lubuskie i podkarpackie.

Zdaniem ministra zdrowia główną przyczyną rozwoju trzeciej fali pandemii jest udział mutacji brytyjskiej – w ciągu ostatnich 21 dni wynosi on aż 25 proc.

Minister ogłosił również nowe obostrzenia na marzec 2021 r. W warmińsko-mazurskim obostrzenia zostają przedłużone o kolejny tydzień – do 20 marca. Nauka w klasach I-III ma jednak mieć postać hybrydową – od 13 do 20 marca. W województwie pomorskim zostaną wprowadzone analogiczne obostrzenia co w województwie warmińsko-mazurskim – zaczną obowiązywać od 13 marca.

W pozostałych regionach sytuacja pozostaje na razie bez zmian – obecne obostrzenia będą funkcjonować do 28 marca. Rząd w stosunku do poszczególnych regionów będzie podejmował decyzje co tydzień.

Co więcej, rząd zdecydował się również na ograniczenie możliwości stosowania teleporad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *