Po raz kolejny rządzący zapowiadają ułatwienia dla przedsiębiorców. Jak poinformował minister Waldemar Buda, do konsultacji społecznych trafił specjalny pakiet zmian, dotyczący m.in. kontaktów przedsiębiorców z administracją oraz kwestii sukcesji.
Rząd zapowiada ułatwienia dla przedsiębiorców
Zaledwie kilka dni temu wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział kolejne zmiany w podatkach – tym razem na korzyść wszystkich obywateli. Rząd chce uprościć procedury podatkowe, w tym m.in. – umożliwić załatwianie większej liczby spraw w ramach postępowania uproszczonego. To ma umożliwić uzyskanie odpowiedniej decyzji w ciągu 14 dni.
Teraz natomiast minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że rząd chce oprócz tego wprowadzić również odrębne ułatwienia dla przedsiębiorców. Jak twierdzi minister, planowane zmiany mają ułatwić polskim przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej na różnych etapach jej rozwoju – od momentu decyzji założeniu firmy, aż po przekazanie przedsiębiorstwa następcom prawnym.
Co w takim razie ma się zmienić? Po pierwsze, łatwiejsze ma być założenie własnej działalności. Z tym, że nie chodzi o uproszczenie istniejących już procedur, a o… możliwość prowadzenia działalności przez osoby małoletnie. Ma to być możliwe (podobnie zresztą jak działalność zawodowa), o ile zgodę na to wyrazi sąd opiekuńczy. Dzięki temu nastolatkowie będą mogli „szybciej wejść na rynek”.
Oprócz tego rząd chce również poprawić relację między przedsiębiorcami a administracją publiczną. Co przez to rozumie minister? Chodzi o zaprzestanie wzywania przedsiębiorców do urzędu w mało istotnych sprawach. Jeśli nowe przepisy weszłyby w życie, administracja wzywałaby osoby prowadzące działalność tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przedsiębiorcy otrzymywaliby natomiast częściej e-maile i listy z instytucji publicznych. Ponadto urzędy nie będą mogły również wymagać od przedsiębiorców pieczątek – tym samym pismo bez pieczątki nie będzie uznawane za niekompletne. Jak twierdzi minister, dzięki temu kontakty z urzędami mają być mniej sformalizowane niż do tej pory. Ponadto przedsiębiorcy będą mogli również częściej dostarczać – zamiast dokumentów w formie papierowej – załączniki na nośnikach elektronicznych.
Zmiany w sukcesji
Jakie jeszcze ułatwienia rządzący przewidują w ramach planowanych zmian? Rząd chce też obniżenia procentowego udziału spadkobierców niezbędnych do ustanowienia zarządcy sukcesyjnego. Obecnie udział ten musi wynosić 85 proc.; po wejściu zmian w życie miałby zostać on obniżony do poziomu 75 proc. Ponadto wydłużenie zarządu sukcesyjnego ma stać się automatyczne – wystarczy wniosek, zamiast, jak obecnie, decyzja sądu. Zarządca sukcesyjny będzie mógł również skorzystać z rachunku bankowego firmy na takich samych zasadach jak przedsiębiorca.
Co więcej, rząd chce zmienić politykę wprowadzania nowych przepisów w życie. Jak podaje minister, jeśli projektodawca wprowadzałby jakiś nowy obowiązek administracyjny, to jednocześnie miałby dążyć do zmniejszenia innego obowiązku. Oprócz tego wprowadzona miałaby zostać zasada oceny ex post przepisów gospodarczych, jeśli wcześniej nie odbyły się konsultacje publiczne w ich sprawie lub nie została zachowana zasada „dwóch terminów”.
Na razie pakiet proponowanych ułatwień dla przedsiębiorców trafił do konsultacji publicznych.