Czy obgadywanie kogoś za plecami stanowi naruszenie jego dóbr osobistych?

Gorące tematy Codzienne Dołącz do dyskusji (180)
Czy obgadywanie kogoś za plecami stanowi naruszenie jego dóbr osobistych?

Sprawa jest dość ciekawa i doczekała się wyroku Sądu Najwyższego. Pozywający zaprosił do swojego mieszkania przyszłą pozwaną w sprawie, jej rodziców, siostrzenicę oraz siostrę. Następnie opuścił dom na chwilę zostawiając jednak włączony dyktafon…

Pod jego nieobecność pozwana jednak nie chwaliła gościny lub przymiotów gospodarcza, lecz używając słów powszechnie uważanych za obraźliwe wulgarnie wypowiadała się na temat przyszłego powoda.

Powód po powrocie, przy udziale części rodziny pozwanej odsłuchał nagranie, nie był przy tym, co zrozumiałe, zachwycony postawą pozwanej w stosunku do jego osoby. Spowodowało to u niego taki dyskomfort psychiczny, że wniósł powództwo żądając przeprosin w związku z naruszeniem jego dóbr osobistych oraz zadośćuczynienia.

Taka reakcja nie dziwi, nikt z nas przecież nie lubi być obrażanym, nawet, gdy następuje to za naszymi plecami. Stanowisko powoda podzieliły Sądy I i II instancji.

Sąd Najwyższy jednak zajął zgoła odmienne stanowisko i powództwo powoda oddalił jako nieuzasadnione. Wyrok tyle zaskakujący, co błyskotliwy. Sąd zauważył, bowiem, że wypowiedź pozwanej zawiera niewątpliwie treści o charakterze znieważającym, ale do znieważenia nie doszło w obecności powoda, jak również  pozwana wygłosiła swą wulgarną wypowiedź, ale nie w zamiarze, aby ona do powoda dotarła.

Innymi słowy Sąd Najwyższy potwierdził, że za plecami można kogoś obgadywać, o ile nie chcemy by dana wypowiedź do niego dotarła albo nie dzieje się to w jej obecności.

Dlaczego wyrok jest błyskotliwy?

Wyobraźcie sobie Państwo, że w trakcie każdej rozmowy pilnujecie się byle tylko mówić o kimś dobrze, nawet z rodziną, nawet z przyjaciółką, bo a nuż się to nagra i skończycie z nielubianą przez siebie osobą w Sądzie.

Powyższe nie zmienia jednak ogólnej zasady, że za naruszenie dóbr osobistych naruszający ponosi odpowiedzialność.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.