Kredytobiorcy czekają na obniżkę stóp kredytowych już od wielu miesięcy. Jeszcze niedawno ekonomiści utrzymywali, że RPP może zdecydować się na taki ruch najwcześniej w III kwartale 2025 r.; niektórzy nawet utrzymywali, że obniżki stóp nastąpią dopiero w 2026 r. Wszystko zmieniło się jednak po konferencji prezesa NBP, który zasugerował, że do cięcia stóp może dojść już w maju. Ekonomiści Citi przedstawiają w związku z tym nową prognozę obniżek stóp – stosunkowo korzystną dla kredytobiorców.
Analitycy Citi wskazują, o ile spadną stopy procentowe. I kiedy
Niedawna konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego z pewnością mogła nieco zaskakiwać – a zwłaszcza gołębi ton, który akcentował prowadzący. Z zapowiedzi Glapińskiego wynikało, że RPP zaczyna zmieniać nastawienie do obniżki stóp procentowych, a część członków najchętniej dokonałaby cięć od razu – ale na taki ruch Rada nie chce się decydować w obawie o zarzuty działania pod presją rządu. Prezes NBP stwierdził jednocześnie, że niewykluczone, że RPP obniży stopy już w maju – choć zależy, czy pojawią się odpowiednie dane. Wcześniej bardziej prawdopodobnym scenariuszem była pierwsza obniżka w lipcu, ze względu na fakt, że to właśnie wtedy pojawia się nowa projekcja NBP.
Wiadomo jednak, że do przemówień prezesa NBP należy podchodzić z pewną rezerwą; on sam zresztą zaznaczył, że obniżka stóp możliwa jest zarówno w maju, jak i w każdym kolejnym miesiącu. Tym samym Glapiński nie twierdzi, że do cięcia na pewno dojdzie w najbliższym czasie – mimo, że właśnie na to coraz więcej wskazuje. Warto zatem sprawdzić, jakie są obecne przewidywania analityków w tej kwestii.
Na przykład analitycy Banku Pekao uważają, że do pierwszej obniżki stóp procentowych faktycznie może dojść jeszcze w maju – i że wtedy czekają kredytobiorców dwa cięcia po 50 pb., później kilka miesięcy przerwy i kolejna obniżka. Nieco inne zdanie na ten temat mają jednak ekonomiści Citi. Eksperci banku zrewidowali prognozę dotyczącą dalszemu poziomu stóp procentowych. Jak podają w raporcie,
Nasza nowa ścieżka stóp procentowych zakłada znacznie szybsze obniżki i nieco niższą stopę docelową w porównaniu do poprzedniego scenariusza. Zakładamy, że stopy zostaną obniżone o 50 pb. w maju i lipcu oraz o 25 pb. w listopadzie (…). Ponadto uważamy, że stopa referencyjna może spaść do 3,5 proc. w 2026 r., podczas gdy wcześniej oczekiwaliśmy, że na koniec cyklu wyniesie ona 3,75 proc. na początku 2027 r. Ryzyko pozostaje skierowane w dół, ponieważ nominalna stopa procentowa na poziomie 3,5 proc. oznaczałaby wciąż stosunkowo wysoką realną stopę procentową
Zmiana nastawienia RPP. Eksperci Citi komentują
Ekonomiści wskazują również, że ich zdaniem członkowie RPP nie rozpoczęliby dyskusji o możliwości ruchów stóp większych niż 25 pb., gdyby nie było zamiaru szybkiego rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej. Z tego względu eksperci są zdania, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pierwsza obniżka stóp już w maju – i to o wspomniane wyżej 50 pb.