Zmiany w poborze opłat na autostradach. Od dziś nie działa elektroniczny system poboru opłat drogowych viaToll. Zastąpił go e-Toll. Po co ta zmiana? Teraz cała wiedza, kto i jak jeździ państwowymi odcinkami autostrad A2 i A4 trafi do Krajowej Administracji Skarbowej. A pieniądze za zarządzenie tym systemem do budżetu państwa. Za dwa miesiące na autostradach, gdzie działa e-Toll znikną bramki. Wtedy zobaczymy czy znikną korki.
Od dziś zmiany w poborze opłat na autostradach
Od 1 października jedynym systemem umożliwiającym wnoszenie opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych w Polsce jest e-Toll. Działa na płatnych drogach krajowych i autostradach zarządzanych przez GDDKiA na odcinkach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Kierowcy samochodów osobowych płacą tylko za przejazd autostradami. Oni do 30 listopada 2021 roku mają wybór. Na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 mogą korzystać z manualnego systemu poboru opłat lub z płatności w e-Toll. Takiego wyboru nie mają już kierowcy samochodów ciężarowych. Dla nich e-Toll jest od dziś obowiązkowy.
„System e-Toll to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Umożliwia kompleksową obsługę online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi klienta i podpisania umowy. Rozwiązania systemu pozwalają użytkownikom na wgląd w historię opłat i wygodne zarządzenie swoim kontem. Dają też możliwość wyboru urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych” wyjaśnia szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
Potrzebna jest aplikacja lub urządzenie goelokalizacyjne
Do korzystania z e-Toll potrzebna jest aplikacja mobilna e-Toll Pl. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store. Liczba pobrań, jak informuje KAS, przekroczyła 216 tys. Inną opcją jest kupno specjalnych urządzeń OBU i ZSL i montaż w samochodzie. Do 30 listopada, kto nie ma e-Tolla będzie mógł po prostu kupić bilet i przejechać przez bramki.
„Po tej dacie manualny system zostanie wyłączony. Na państwowych autostradach przejazd będzie odbywał się w trybie „free flow”. Bez zatrzymywania się przed bramkami. Kierowcy samochodów osobowych, którzy od 1 grudnia br. nie będą korzystać z aplikacji e-Toll Pl lub z urządzeń pokładowych do przekazywania danych geolokalizacyjnych, opłacą przejazd poprzez zakup biletu autostradowego (e-biletu)” informuje KAS. Te same zasady dotyczą motocyklistów.
Gdzie kupimy bilet autostradowy?
Będą działały punkty przy wjeździe na autostradę. Nie będzie to jednak wyglądało tak, jak teraz. Nie będzie przecież bramek. Kierowca będzie musiał zaparkować i pójść po bilet. Lepiej będzie kupić bilet autostradowy na stacji benzynowej. Przy jego zakupie trzeba będzie podać nr rejestracyjny samochodu oraz trasę.
E-Toll dla chętnych funkcjonuje od czerwca. Jednak duży ruch na autostradach w czasie wakacji nie pozwolił korzystającym z niego, zwłaszcza w weekendy, cieszyć się z bezproblemowego przejazdu przez bramki. Zarządzający autostradami żeby rozładować kolejki pozwalali wszystkim na przejazd bramkami dedykowanymi do obsługi e-Toll. Kto skusił się na e-Toll, by uniknąć stania w korku mocno się rozczarował. Po wakacjach ten problem zniknął.