Przedsiębiorcy mogą uniknąć płacenia składek ZUS w tym miesiącu mimo tego, że tarcza antykryzysowa 9.0 jeszcze nie weszła w życie

Firma Dołącz do dyskusji (204)
Przedsiębiorcy mogą uniknąć płacenia składek ZUS w tym miesiącu mimo tego, że tarcza antykryzysowa 9.0 jeszcze nie weszła w życie

Przedsiębiorcy wciąż czekają na nowe rozporządzenie, które umożliwi im m.in. wnioskowanie o zwolnienie z ZUS za marzec. Na razie jednak mają pewną alternatywę – już teraz, jeszcze przed zapłaceniem składek w tym miesiącu, mogą wnioskować o odroczenie płatności składek ZUS za marzec. 

Odroczenie płatności składek ZUS za marzec

Do 10. dnia każdego miesiąca składki ZUS muszą opłacić osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie, natomiast do 15. dnia – pozostali płatnicy (z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, które składki opłacają do 5. dnia miesiąca). Przedsiębiorcom pozostało zatem zaledwie kilka dni na opłacenie składek za marzec. Tymczasem tarcza antykryzysowa 9.0 nadal nie została przyjęta, a razem z nią – zwolnienie ze składek ZUS za marzec.

Prowadzący firmę mają jednak pewną alternatywę – mogą wnioskować o odroczenie płatności składek ZUS za marzec. Co ważne, dotyczy to nie tylko tych przedsiębiorców, którzy prawdopodobnie będą spełniali kryteria umożliwiające im w przyszłości wnioskowanie o umorzenie składek, ale także ci, którzy po prostu znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Oczywiście należy pamiętać, że wnioskowanie o odroczenie terminu płatności składek ZUS za marzec nie spowoduje automatycznie ich umorzenia, a jedynie – przesunie termin płatności np. o miesiąc. Dla przedsiębiorców, którzy oczekują tarczy antykryzysowej 9.0 będzie to jednak spore ułatwienie. Z kolei dla tych, którzy na nową tarczę nie mają co liczyć – da czas na pozyskanie potrzebnych środków.

Wniosek o odroczenie należy złożyć za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Po zalogowaniu się na platformę należy wejść w katalog usług i wybrać usługę „Złożenie dokumentu RSO. Wniosek o odroczenie terminu płatności składek”. Następnie należy uzupełnić wszystkie dane podane w formularzu oraz złożyć dyspozycję sposobu odbioru informacji. Domyślnie zaznaczoną opcją jest odebranie informacji przez PUE, przedsiębiorca może jednak wybrać również odpowiedź w formie papierowej – z odbiorem osobistym, pocztą lub przez pełnomocnika. Wniosek należy podpisać za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub certyfikatu kwalifikowanego.

O czym warto pamiętać?

Przy wypełnianiu wniosku RSO przedsiębiorca musi pamiętać, by go wyczerpująco umotywować. Najlepiej wskazać na brak przychodów/niskie przychody, np. ze względu na ograniczenia działalności gospodarzonej wprowadzone ze względu na pandemię koronawirusa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się rozpatrywać wnioski jak najszybciej – maksymalnie zrobi to jednak nie później niż 2 miesiące od daty złożenia wniosku.