Premier na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował, że rusza kolejny program wsparcia finansowego dla firm. Niestety – zapewnienia premiera miały bardzo ogólny wymiar, chociaż niektóre informacje mogą być interesujące dla części przedsiębiorców.
Tarcza antykryzysowa 9.0 coraz bliżej. Premier oficjalnie o wsparciu dla przedsiębiorców
Już od jakiegoś czasu przedstawiciele rządu informują w mediach, że trwają prace nad nowym wsparciem dla przedsiębiorców. I to nie tylko dla tych, którzy zostali objęci lockdownem od soboty, ale także tych, którzy już od dłuższego czasu nie mogą funkcjonować lub ich działalność jest ograniczona.
Dziś premier na wspólnej konferencji z Jarosławem Gowinem poinformował, że rząd chce już oficjalnie uruchomić nowe środki finansowe dla przedsiębiorców. Na ten cel rząd przeznaczy 30 mld zł. To oznacza, że już wkrótce powinna ruszyć tarcza antykryzysowa 9.0.
Czego konkretnie można było dowiedzieć się z konferencji premiera? Po pierwsze – rządowa lista kodów PKD zostanie poszerzona o branże objęte aktualnie lockdownem. Tarczą branżową mają być zatem objęte salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu, handel meblowy oraz – jak zapowiedział z kolei wicepremier Gowin – sklepy z komputerami.
Po drugie – premier Morawiecki zapowiedział przedłużenie obecnie już dostępnych form pomocy. Chodzi o zwolnienie z ZUS (na razie nie wiadomo, czy tylko o zwolnienie z ZUS w marcu, czy w kwietniu również), postojowe, dopłaty do pensji pracowników oraz dotację 5 tys. zł. Niestety, jak można się było tego spodziewać, premier nie zdradził na konferencji żadnych szczegółów. To oznacza, że przedsiębiorcy nadal muszą czekać na projekt rozporządzenia, by dowiedzieć się, czy na pewno po raz kolejny będą mogli ubiegać się o pomoc, czy też – jeśli skorzystali z niej wcześniej – nie będą mieć takiej możliwości.
Obniżki czynszów w zamkniętych obiektach handlowych
Tarcza antykryzysowa 9.0 może jednak wprowadzić także nowe formy pomocy. Chodzi m.in. o 80-procentowe obniżki czynszów w zamkniętych obiektach handlowych – miałyby one obowiązywać przez cały czas zakazu działalności. Przez kolejne 3 miesiące po ustaniu zakazu mają z kolei obowiązywać 50-procentowe obniżki. Może się jednak okazać, że z obniżki czynszu nie skorzystają wszyscy najemcy. Prawdopodobnie wynajmujący będą mieć możliwość zakwestionowania obniżki, jeśli wykażą, że jest ona niewspółmierna do rzeczywistych szkód najemcy.
Do nowych rozwiązań należy również dofinansowanie do środków dezynfekcji dla branży gastronomicznej, fitness i hoteli.
Jak poinformował premier, dalszego wsparcia przedsiębiorcom mają udzielać również PFR i BGK.