Jeśli masz do zapłaty zachowek, lepiej nie odkładaj tego na później. Konsekwencje mogą być poważne

Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Jeśli masz do zapłaty zachowek, lepiej nie odkładaj tego na później. Konsekwencje mogą być poważne

Odsetki od zachowku naliczają się za opóźnienie w jego spłacie na rzecz osoby do niego uprawnionej. Może to być spora suma pieniędzy – dlatego warto wiedzieć, od jakiego momentu są liczone i czy zawsze się należą.

Od kiedy są liczone odsetki od zachowku?

Osoba, która ma prawo starać się o zachowek, może dociekać swoich roszczeń po otwarciu testamentu. Nie jest to jednak przymusowe. Niektórzy nie chcą żadnych pieniędzy, nawet jeśli mogliby uzyskać sporą kwotę. Jeżeli chodzi o spłatę zachowku, sądy zazwyczaj podchodzą do każdej sprawy indywidualnie, rozpatrując wszelkie jej okoliczności. Co ciekawe, nie zawsze odsetki muszą być liczone od dnia po terminie, który został wskazany w wezwaniu do zapłaty.

Dlatego wszelkie sprawy o zachowek doprowadzają w większości przypadków do sporów, w którym każda strona ma swoje racje, zazwyczaj poparte stosownymi argumentami. Gdy zobowiązany do zapłaty roszczenia spóźni się z jego uiszczeniem, powinien płacić ustawowe odsetki za opóźnienie, ale tylko wówczas, jeśli osoba do niego uprawniona zdobędzie wyrok, który zasądza zachowek. Wniesienie jedynie powództwa do sądu o jego przyznanie nie jest jednoznaczne z owocnym rozwiązaniem sprawy. Sądy przeważnie na podstawie materiału dowodowego ustalają termin, od którego w ich mniemaniu można naliczać odsetki.

Ile wynoszą odsetki?

Kodeks cywilny informuje, że w przypadku opóźnienia w spłacie świadczenia pieniężnego, wierzyciel ma prawo wystąpić z żądaniem odsetek za ten czas, chociażby nie poniósł żadnej szkody i choćby za to opóźnienie nie był odpowiedzialny dłużnik. Obecnie wysokość odsetek ustawowych jest równa sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz 5,5 punktów procentowych. Odsetki od zachowku mogą być wysokie w związku z odległością czasową pomiędzy terminem zapłaty roszczenia a wykonaniem tego kroku. Zazwyczaj są wszczynane postępowania sądowe, które mogą długo trwać.

Z powyższego wynika, że uprawniony do zachowku może starać się o wypłatę odsetek od zobowiązanego do jego wypłacenia, jeśli ten nie uiścił należności w terminie. Jeżeli obie strony nie mogą przez długi czas dojść do porozumienia, przeważnie sprawa kończy się w sądzie. Jednakże dobrym rozwiązaniem przed rozpoczęciem takiego przedsięwzięcia jest poradzenie się adwokata, który pomoże szacunkowo ustalić wysokość odsetek od zachowku i moment od którego powinno nastąpić ich naliczanie. Dzięki temu osoba mająca prawo do roszczenia może dokonać wstępnego rozeznania i zdecydować o dalszym postępowaniu.