Oficjalne wyniki wyborów 2020 poznamy prawdopodobnie dopiero w nadchodzącym tygodniu, choć oczywiście stosowne sondażownie będą monitorowały sytuację przed lokalami wyborczymi.
To właśnie na podstawie ich pracy zawsze poznajemy wyniki wyborów już w dniu głosowania. Tak będzie i tym razem. Jest to zdecydowanie najbardziej miarodajne badanie polityczne w kraju i jego zbieżność z końcowym wynikiem jest stosunkowo duża. Choć oczywiście rzadko kiedy rezultaty pokrywają się „jeden do jednego”.
Wyniki wyborów 2020 – dziś I tura wyborów prezydenckich
Dlatego też wyniki wyborów 2020, które opublikują dziś wszystkie media późnym wieczorem, to tak naprawdę tylko badania sondażowe, tzw. exit poll, które powstają w ten sposób, że statystycy odpytują osoby wychodzące z lokali wyborczych o to, na kogo głosowali. Ankieterzy plasują się w dużych, średnich, małych miastach oraz na wsiach wybiórczo – tak, żeby stosunkowo najbardziej trafnie oddać strukturę demograficzną, majątkową i intelektualną społeczeństwa, co zawsze pozwala w miarę najtrafniej przewidzieć jego dalsze wybory.
Polacy dziś zadecydują o tym kto wygrywa wybory prezydenckie, już siódme po 1989 roku. Jeżeli jednak nie uda się dziś wyłonić przyszłego prezydenta Rzeczypospolitej (kandydat musiałby uzyskać 50 procent poparcia), za dwa tygodnie zostanie zorganizowana druga tura głosowania.
Wybory prezydenckie 2020 – wyniki bardziej skomplikowane ze względu na głosowanie korespondencyjne
Warto zaznaczyć, że w tym roku ze względu na epidemię koronawirusa, część osób będzie głosowała w sposób korespondencyjny. Również w lokalach będzie inaczej, niż zwykle. Wytyczne sanitarne podczas wyborów to szereg informacji i obostrzeń dotyczących naszej higieny.
Wyniki wyborów 2020 – kiedy oficjalny wynik pierwszej tury?
Oficjalne informacje na temat wyniku wyborów 2020 opublikuje Państwowa Komisja Wyborcza. Praktyka pokazuje, że zwykle przeliczenie i potwierdzenie wszystkich głosów ma miejsce w okolicy wtorku lub środy. Nie wiadomo jednak jak ograniczenia związane z koronawirusem oraz głosowanie korespondencyjne wpłynie na czas pracy komisji. Wyniki przedstawione przez PKW zatwierdza Sąd Najwyższy, a następnie – w przypadku nieuzyskania przez któregoś kandydata wyniku 50-procentowego organizowana jest druga tura wyborów.