Rozwód oznacza koniec pożycia małżeńskiego, lecz osoby, które w nim pozostawały do tej pory nie są zwolnione od zajmowania się dziećmi. Czasami sąd ustala opiekę naprzemienną
Jak wygląda opieka naprzemienna?
W wyroku rozwodowym musi być ujęty sposób sprawowania władzy rodzicielskiej. Możliwe jest zachowanie jej pełni przez obojga rodziców, ale bieżąca opieka nad dzieckiem może być powierzona tylko jednemu z nich. Wówczas określane są zasady kontaktu z drugim rodzicem. Z kolei opieka naprzemienna umożliwia zajmowanie się dzieckiem w porównywalnym czasie, przykładowo kilka dni dziecko przebywa u mamy, a następnie tyle samo czasu u taty. Warunkiem dobrej współpracy między rodzicami jest dogadywanie się w sprawach dziecka, brak lekceważenia drugiej strony.
Opieka naprzemienna jest ustanawiana przez sąd zazwyczaj w oparciu o porozumienie między opiekunami. Warto wykonać tak zwany plan rodzicielski. Często ludzie przy tej procedurze korzystają z usługi adwokata. Należy pamiętać, że tego rodzaju opieka jest tylko możliwa w przypadku, gdy opiekunowie są zgodni. Nie wchodzi w grę, jeśli są między nimi ciągłe nieporozumienia. Plan rodzicielski sporządzony na piśmie umożliwia przekonanie sądu o możliwości wdrożenia takiej opieki i uniknięcia konfliktów w przyszłości. Ważna jest również opinia dziecka, jeżeli jego stopień dojrzałości, rozwój umysłowy itd. umożliwiają wyrażenie własnego zdania. Gdy niepełnoletni kategorycznie odmówi zamieszkania z którymś z rodziców, sąd bierze to pod uwagę. Również przesłuchuje świadka, który ma za zadanie wypowiedzieć się na temat sytuacji dziecka, kompetencji wychowawczych i opiekuńczych rodziców. Jeśli sąd stwierdzi, że dobro dziecka może być zagrożone, następuje przeprowadzenie opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów.
Opieka naprzemienna a świadczenia na dziecko
Każdy z rodziców podczas sprawowania opieki naprzemiennej powinien w taki sam sposób dbać o utrzymanie dziecka. Wszystkie kwestie związane z wydatkami są przeważnie ustalane w planie rodzicielskim. W przypadku dużej różnicy pomiędzy wynagrodzeniami rodziców, sąd może przyznać alimenty dla jednej ze stron. Wówczas następuje tak zwane wyrównanie poziomu życia dziecka bez względu na to, kto akurat w danym momencie sprawuje nad nim opiekę.
Również alimenty mogą być przekazywane na konto jednego z rodziców, jeśli do tej pory to on spełniał potrzeby dziecka. Wtedy w kwocie alimentów nie są brane pod uwagę koszty wyżywienia, wydatki mieszkaniowe na dziecko itp. Jeśli chodzi o 500+, świadczenie jest dzielone na pół, czyli zarówno matka, jak i ojciec dziecka otrzymują każdego miesiąca 250 zł.