Mogłoby się wydawać, że rządzący nie zapowiadają żadnych nowych podatków i opłat. Tymczasem okazuje się, że od przyszłego roku prawdopodobnie będzie funkcjonować nowa opłata – tzw. opłata mocowa. Może się okazać, że przeciętne gospodarstwo domowe będzie musiało zapłacić nawet o 150 zł więcej w skali roku.
Opłata mocowa: na pomoc elektrowniom. Z kieszeni podatników
Gazeta Wyborcza donosi, że w przyszłym roku na fakturze za prąd pojawi się nowa pozycja. Będzie to tzw. „opłata mocowa”. Pieniądze pochodzące z tej opłaty zostaną przekazane spółkom energetycznym na rzecz utrzymania elektrowni. Opłata będzie funkcjonować prawdopodobnie już od października 2020 r.
Skąd właściwie ten pomysł i dlaczego Polacy mieliby zrzucać się na utrzymanie elektrowni? Pieniądze pochodzące od podatników mają służyć „utrzymaniu elastycznych rezerw”, które miałyby zostać uruchomione w momencie problemów z pokryciem zapotrzebowania na prąd. Teoretycznie wszystko jest związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii, które zdaniem eksperta z Business Centre Club, Ryszarda Pazdana, na razie są jeszcze zawodne. W związku z tym konieczne jest jednoczesne utrzymywanie rezerw z bardziej „tradycyjnych” źródeł, jakimi są elektrownie węglowe.
Nie do końca można jednak wytłumaczyć to, dlaczego koszt mają ponosić podatnicy. Czy państwo nie jest w stanie wygospodarować środków na zabezpieczenie rezerw bez sięgania do kieszeni Polaków?
A jeśli już „narodowa zrzutka”, to dlaczego nie wprost na odnawialne źródła energii?
Odejście od węgla – prędzej czy później – będzie po prostu konieczne. Im szybciej Polska zacznie stawiać na alternatywne źródła energii, tym lepiej, chociaż wydaje się, że i tak rządzący zabrali się za to zdecydowanie za późno. Powstaje jednak też inne pytanie. Jeśli już ma być coś takiego jak opłata mocowa (chociaż nazwa to w tym przypadku kwestia drugorzędna), to dlaczego nie wprost na odnawialne źródła energii? Warto bowiem zwrócić uwagę, że w gruncie rzeczy Polacy mają dotować przecież spółki energetyczne, a co za tym idzie – elektrownie. Ponadto należy też zastanowić się, na ile rządzący faktycznie zaczną inwestować w odnawialne źródła energii i czy pieniądze od podatników nie będą przypadkiem przyjemnym bonusem dla państwa.
Opłata mocowa: jaka będzie jej wysokość?
Większość osób najbardziej jednak zainteresuje to, ile nowa opłata mocowa będzie ich kosztować. Wszystko wskazuje na to, że będzie to na pewno kwota odczuwalna. Prawdopodobnie przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci w skali roku od 120 do 150 zł.
Ostateczna stawka zostanie jednak ogłoszona dopiero 30 września 2020 r. Co ciekawe, rządzący zaczną wypłacać pieniądze spółkom energetycznym dopiero od 2021 r.