Do końca roku – łącznie z dziś – pozostały zaledwie trzy dni. Dokładnie tyle czasu mają ci, którzy chcieliby sfinalizować zakup zabytkowej nieruchomości oraz skorzystać przy tym z obowiązującej ulgi. Od przyszłego roku ulga oraz wszelkie preferencyjne rozwiązania związane z zakupem zabytkowych nieruchomości zostaną mocno ograniczone. Jest to ostatni dzwonek na inwestycje w nieruchomości.
Ostatni dzwonek na inwestycje w zabytkowe nieruchomości
W pierwszej kolejności należałoby ustalić, którym nieruchomościom możemy dopisać przymiot zabytku. Cóż, ustawodawca nie wskazał precyzyjnego okresu, po upływie którego nieruchomość staje się zabytkiem. Zgodnie z literalną treścią przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami za zabytek może zostać uznany każdy budynek powstały w latach 50. czy nawet 70. Ważniejsze od samego upływu czasu będzie czy dana budowla przedstawia jakiekolwiek charakterystyczne cechy dla architektury z danego okresu. Dodatkowo, zabytek powinien pełnić istotną rolę w wyjaśnianiu znaczenia przeszłych zdarzeń oraz być wysoko oceniany ze względu na indywidualne piękno.
Jak wspomniałem powyżej, preferencyjne warunki związane z zakupem zabytkowej nieruchomości zostaną zniesione z końcem roku. To pokłosie czerwcowej nowelizacji oraz przepisów ustawy o PIT. Aby skorzystać z ulgi po raz ostatni, należy kupić jakąś zabytkową nieruchomość. Może to być zarówno mieszkanie w wiekowej kamienicy, jak i dworek, pałac lub zamek.
Ulga na zabytek
Wspomniana ulga w polskim porządku prawnym nie zagościła zbyt długo. W ramach tzw. Polskiego Ładu ustalono, że możliwe będzie odliczenie podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na zabytki nieruchome. Od momentu wprowadzenia ulga wzbudzała liczne kontrowersje. Przepis rzekomy został wprowadzony z myślą, aby bardziej dbano o zachowanie dziedzictwa kulturowego. Rozważano jej likwidację, lecz finalnie od 1 stycznia 2023 r. zostanie gruntownie zmieniona. Dokładnie niniejszą ulgę opisywaliśmy w tym miejscu. Już za 3 dni nie będzie możliwe odliczanie wydatków na odpłatne nabycie zabytku nieruchomego, który został wpisany do rejestru zabytków.
Ponadto, znowelizowane przepisy wprowadzają następujące rozwiązania:
- w związku z wydatkami na prace restauratorskie oraz konserwatorskie – konieczny będzie wpis do rejestru zabytków;
- przy poniesieniu wkładów konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia wojewódzkiego konserwatora zabytków o wykonaniu określonych prac;
- odliczeniu będą podlegały wyłącznie te wydatki, które zostały wykonane zgodnie z dyspozycją wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Aby zatem skorzystać z obecnie obowiązującej ulgi należy nabyć nieruchomość do końca 2022 r. Czasu zostało naprawdę mało, lecz dotychczasowa ulga była niezwykle opłacalna. Od podstawy obliczenia dochodu podatkowego można bowiem odliczyć kwotę wynikającą z iloczynu metrażu nieruchomości oraz 500 zł.