ecommerce Technologie Zakupy

OLX: strzeżcie się fałszywych kupujących

Mariusz Lewandowski
09.06.2024
OLX: strzeżcie się fałszywych kupujących

Wystawianie produktów na sprzedaż na platformach internetowych, takich jak OLX, stało się codziennością dla wielu użytkowników. Jednakże, wzrost popularności tych serwisów wiąże się również z większą aktywnością oszustów na OLX, którzy wykorzystują różne metody, aby wyłudzić pieniądze od niczego niepodejrzewających sprzedawców.

Schemat nowego oszustwa na OLX

Jednym z najbardziej powszechnych sposobów oszustów na OLX jest wysyłanie fałszywych linków do rzekomego odbioru zapłaty za sprzedawany produkt. Oszust kontaktuje się ze sprzedającym, udając zainteresowanie zakupem. Najpierw próbuje wyłudzić numer telefonu lub adres e-mail, a następnie przesyła wiadomość SMS, przez komunikator (np. WhatsApp) lub e-mail z linkiem, który rzekomo umożliwia odebranie płatności. Link ten prowadzi jednak do fałszywej strony przypominającej witrynę OLX lub firmę kurierską, która przekierowuje do podrobionej bramki logowania do banku.

Po kliknięciu w link, ofiara zostaje poproszona o podanie danych karty płatniczej lub loginu i hasła do bankowości internetowej, rzekomo w celu odbioru pieniędzy za sprzedany towar. W rzeczywistości oszuści w ten sposób uzyskują dostęp do środków finansowych ofiary.

Jak rozpoznać oszustwo na OLX?

Fałszywe linki często zawierają słowa kluczowe takie jak “olx”, “przesyłka” czy “dostawa”, ale nie pochodzą z oficjalnych domen OLX. Oszuści starają się wyłudzić numer telefonu i przenieść rozmowę na inny komunikator.

Karolina Kowalska, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa w CyberRescue, zwraca uwagę, że jeśli otrzymasz podejrzany SMS z linkiem dotyczącym sprzedaży produktu, a z nikim nie rozmawiałeś i nikomu nie podawałeś swojego numeru, najprawdopodobniej masz do czynienia z oszustwem. Tego typu wiadomości otrzymują osoby, które od razu w ogłoszeniu podały swój numer telefonu. Oszuści w takim przypadku nie muszą nawiązywać bezpośredniego kontaktu, tylko od razu przesyłają fałszywe linki.

Jak się chronić? Oto 5 przykazań, które pewnie będą aktualne jeszcze latami

Aby uniknąć oszustwa, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  1. OLX nigdy nie przesyła żadnych linków do odbioru zapłaty! Wszystkie informacje dotyczące wystawionych przedmiotów znajdziesz na swoim koncie.
  2. Nie klikaj w linki otrzymane od kupujących, ani te z SMS-ów czy WhatsAppa.
  3. Nie udostępniaj swojego numeru telefonu, adresu e-mail ani danych płatniczych.
  4. Nie loguj się do banku z żadnych linków otrzymanych w wiadomościach.
  5. Korzystaj wyłącznie z oficjalnych metod sprzedaży za pośrednictwem platformy OLX.

Sprzedaż na OLX może być bezpieczna, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad ostrożności. Unikaj klikania w podejrzane linki, nie udostępniaj swoich danych kontaktowych i zawsze korzystaj z oficjalnych metod płatności oferowanych przez platformę. Dzięki tym środkom ostrożności, zminimalizujesz ryzyko padnięcia ofiarą oszustów i będziesz mógł cieszyć się bezpieczną sprzedażą online.