Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega: internetowi przestępcy wymyślili oszustwo na Polsat. Podszywając się pod popularną telewizję i wykorzystując wizerunek jej prezesa oszuści chcą wyciągnąć od ludzi pieniądze. Na rzekomo jasne i przejrzyste inwestycje gwarantujące duży zysk przy minimalnym ryzyku. To oczywiście jedna wielka ściema.
Oszustwo na Polsat
„Wszystko jest jasne i przejrzysty – po prostu zarejestruj się i zacznij zarabiać!” (pisownia oryginalna). Taki komunikat wita nas na stronie stylizowanej na serwis należący do polskiego nadawcy. Wizualnie przypomina to stronę Polsatu po ostatnim rebrandingu, ale sam jej adres powinien nam od razu uświadomić, że trafiliśmy do złego zakamarka internetu (pl4.great-inv.info). Na stronę oferującą fałszywy program inwestycyjny natrafił Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, działający przy Komisji Nadzoru Finansowego. I umieścił w mediach społecznościowych ostrzeżenie przed oszustwem na Polsat.
⚠️Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem inwestycyjnym. Tym razem cyberprzestępcy podszywają pod spółkę Polsat. Zainwestowanie środków na poniższej stronie jest równoznaczne z ich utratą!
Zachowajcie czujność! pic.twitter.com/CwULMhE1wL
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) February 11, 2022
Na stronie możemy zobaczyć zdjęcie prezesa zarządu grupy Polsat Zygmunta Solorza-Żaka. A także rzekomy cytat z jego wypowiedzi, zachwalający projekt jako „doskonałą okazję nie tylko do rehabilitacji po skutkach koronawirusa, ale także świetną okazję do rozpoczęcia zrozumienia zawiłości inwestowania”. Oszuści przekonują, że strona da użytkownikowi możliwość zarobienia nawet 1000 złotych dziennie. A wszystko za sprawą… sztucznej inteligencji, która ma wyszukiwać zyskowne transakcje na giełdzie.
Cyberprzestępcy uwiarygadniają się również sfałszowanym certyfikatem Cyfrowego Polsatu. I proponują różne kwoty, jakie można inwestować, wykorzystując nie tylko nazwę Polsat, ale też technologię 6G (która nie istnieje) czy SpaceX Elona Muska. Chętni mają podać swoje imię, nazwisko, e-mail i numer telefonu. – Zainwestowanie środków na poniższej stronie jest równoznaczne z ich utratą! Zachowajcie czujność! – pisze zespół CSIRT Komisji Nadzoru Finansowego.
Nie dajcie się nabrać
Żyjemy w czasach, w których oszustwa internetowe stają się najpopularniejszą formą dorabiania się przez przestępców. Działają perfidnie, wykorzystując na przykład naiwność seniorów albo korzystając z ostatniego podatkowego zamieszania, próbując stosować oszustwa na Polski Ład. W przypadku Polsatu postanowili wykorzystać dużą kampanię promocyjną tej grupy i towarzyszący jej rebranding. W dodatku użyto wizerunek jej prezesa. Miejmy nadzieję, że strona szybko zostanie zneutralizowana, tym bardziej że oszuści de facto właśnie zostali zdemaskowani.