Opłaty za parkowanie w strefach miejskich w sobotę są nielegalne

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (319)
Opłaty za parkowanie w strefach miejskich w sobotę są nielegalne

Naczelny Sąd Administracyjny zadecydował, że opłaty za parkowanie w strefach miejskich w soboty są nielegalne.

Parkingów w miastach ubywa, szczególnie tych w strefach miejskich. Coraz więcej ulic jest zamykanych dla ruchu samochodowego, szczególnie w okolicach starówek, rynków, etc. Co więcej, przybywa samochodów, gdyż tanieją one i ludzi stać na zakup 4 kółek. Tymczasem w niektórych miastach Polski opłaty za parkowanie w strefach miejskich pobierane są także w soboty, a jak stwierdził sąd, jest to nielegalne.

Miastem, które od dłuższego czasu każe płacić kierowcom za parkowanie w strefach miejskich w soboty, jest Wrocław. Od godziny 9:00  do godziny 14:00, ale jednak każe. Niektórzy posiadacze aut zżymają się, że jest to niezgodne z ustawą o drogach publicznych, gdzie widnieje zapis:

Art. 13b. 1. Opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo.

Niedawno na podobny pomysł wpadli radni Augustowa, którzy chcieli wprowadzić konieczność płacenia za parkowanie od poniedziałku do soboty. Prokuratura jednak interpretowała sobotę jako dzień wolny od pracy, a nie roboczy, dlatego decyzja radnych wydawała im się niezgodna z wymienioną wcześniej ustawą i podanym artykułem.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który przyznał rację radnym, gdyż nigdzie nie ma dookreślenia, że sobota jest dniem wolnym od pracy. Sprawa trafiła zatem wyżej, czyli do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który dokładnie rozpatrzył sprawę i uznał, że to jednak prokuratura ma rację, a radni Augustowa nie mieli prawa wprowadzać opłaty za parkowanie w strefach miejskich w soboty. Władze miasta zobowiązały się do zmiany wydanych rozporządzeń.

Jak donosi Gazeta Wrocławska, władze Wrocławia znają wyrok, jaki zapadł w sprawie działań radnych Augustowa, ale skoro dotyczy on jedynie tego miasta, to niczego nie zmienią u siebie. Może zatem prokuratura we Wrocławiu powinna zająć się tą sprawą? Może ktoś z władz wystąpi o rozpatrzenie tego problemu prawnego? Jeśli tak się stanie, to kierowcy będą czekali z niecierpliwością, a mieszkańcy okolic parkingowych stref miejskich będą ściskali kciuki za wyrok utrzymujący w mocy postanowienia o opłatach w soboty.

Czy sądzicie, że pobieranie opłat w dni wolne od pracy, ale w które sporo ludzi z miast i ich okolic dzielnie mknie w swoich czterokołowych maszynach, by udać się na zwiedzanie miasta, jego zabytków, kin, sal koncertowych, ryneczków, knajpek i restauracji, sprawi, że samochodów będzie pojawiało się tam mniej? Czy może opłaty związane z parkowaniem wpływające do kasy miast zasilają budżet na tyle, że udaje się rewitalizować ulice lub przeznaczyć je na inny ważny dla mieszkańców cel?

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z uchwałami radnych, dziwnymi i nieżyciowymi przepisami, bezprawnymi działaniami, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.