Teraz będzie można wyrobić paszport nawet w 15 minut. Wystarczy pójść na Lotnisko Chopina i spełnić jeden warunek

Codzienne Państwo Dołącz do dyskusji
Teraz będzie można wyrobić paszport nawet w 15 minut. Wystarczy pójść na Lotnisko Chopina i spełnić jeden warunek

Na warszawskim Lotnisku Chopina można sobie wyrobić paszport tymczasowy ważny nawet przez cały rok. Wystarczy mieć ze sobą ważny bilet lotniczy. Cała procedura trwa ok. 15 minut i kosztuje raptem 30 zł. Usługa jest dostępna od czwartku 20 kwietnia.

MSWiA postanowiło wyciągnąć rękę do podróżnych, którzy nie mają ze sobą ważnego paszportu

Jesteś już na lotnisku i niedługo masz odlecieć na upragnione wakacje, ale zorientowałeś się, że zapomniałeś spakować paszportu? Nic nie szkodzi! Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma dla ciebie dobrą wiadomość. Pod warunkiem, że odlatujesz akurat z warszawskiego Lotniska Chopina. Jak podaje portal Fly4free.pl, w czwartek 20 kwietnia uruchomiono tam punkt wyrabiania tymczasowych paszportów.

Działa on od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 22:00 w terminalu A. Podróżni posiadający ważny bilet lotniczy na podróż z tego konkretnego lotniska będą mogli sobie wyrobić paszport tymczasowy.  Cała procedura, według MSWiA, potrwa ok. 15 minut. Po odczekaniu następnego kwadransa otrzymamy gotowy dokument. Oczywiście w grę wchodzi także zrobienie sobie na miejscu zdjęcia paszportowego.

Paszport tymczasowy, który wyrobimy na lotnisku, będzie ważny nawet przez cały rok. Okres jego ważności będzie ustalany na miejscu przez urzędników po ocenie indywidualnej sytuacji podróżnego, także z uwzględnieniem przepisów państwa docelowego.

Taki paszport w zupełności wystarczy do podróżowania za granicę. Nie będzie jednak paszportem biometrycznym. Koszt jego wyrobienia wynosi zaledwie 30 zł. Dla porównania: pełnoprawny paszport jest ważny przez 10 lat od dnia wydania w przypadku osób dorosłych i 5 lat w przypadku dzieci do lat 13. Opłata podstawowa za wyrobienie pełnoprawnego paszportu wynosi 140 zł. Trzeba więc przyznać, że tymczasowy paszport wyrabiany już na lotnisku to dość atrakcyjna propozycja.

Czy już niedługo podróżny będzie mógł wyrobić paszport także na innych polskich lotniskach?

Trzeba przyznać, że propozycja MSWiA to znakomita inicjatywa. Wbrew pozorom, osoby, które stawiają się na lotnisku bez ważnego paszportu, wcale nie należą do rzadkości. W roku 2021 na samym Lotnisku Chopina w Warszawie Straż Graniczna musiała z tego powodu zawrócić aż 370 podróżnych.

Takie sytuacje mogą się przydarzyć z przeróżnych powodów. Zapominalstwo jest jedynie jednym z nich. Paszport równie dobrze może stracić ważność, może również ulec zniszczeniu. Szef resortu spraw wewnętrznych, minister Mariusz Kamiński, w trakcie konferencji prasowej wskazał także jeszcze gorsze przypadki: zgubienie lub kradzież dokumentu.

Skoro podróżni mogą wyrobić paszport tymczasowy już na lotnisku, to tym samym zyskują komfort, że transgraniczna biurokracja nie zniweczy ich planów wakacyjnych lub zawodowych. Wspominał o tym również Kamiński:

W takich sytuacjach obywatel błyskawicznie, właśnie w tym punkcie, będzie mógł rozwiązać swoje problemy. Ten punkt jest podłączony pod wszystkie systemy, które umożliwiają wystawienie tymczasowego paszportu

MSWiA nie wspomina na razie o tym, by podobna możliwość pojawiła się także na innych polskich lotniskach. Można sobie jednak łatwo wyobrazić, że z czasem będziemy mogli sobie wyrobić paszport tymczasowy także na lotnisku w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu czy Katowicach.