Czy zastanawialiście się kiedyś, jak kolory aut przekładają się na statystyczne ryzyko szkody? Nad tym jakże ciekawym dylematem pochylili się autorzy bloga „autoDNA”. Wyróżniono dziesięć kolorów pojazdów, dla których najczęściej odnotowywano szkodę.
Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, kiedy zobaczyłam nagłówek na blogu „autoDNA” dotyczyła tego, jakim cudem ktoś połączył kolor lakieru z ryzykiem powstania szkody. Z drugiej strony, całkiem pokaźna część mieszkańców naszej planety uzależnia potencjalne przyszłe niebezpieczeństwo od tego, jakiego umaszczenia jest kot, który przebiegnie im drogę. Dlaczego więc „pechowe” nie mogą być kolory aut?
„Kluczem w śledztwie” okazał się numer VIN
Do swojego badania autorzy bloga wykorzystali dane z wyszukiwarki „autoDNA”, w której użytkownicy mogą za darmo, poprzez wprowadzenie numeru VIN, pozyskać szereg informacji na temat konkretnego pojazdu. Wśród informacji, które można znaleźć jest między innymi kolor auta, a także jego historia, zawierająca też wzmianki o szkodach.
Autorzy zestawili te dane i voilà! Już wiadomo jakiego koloru pojazdy są najczęściej narażone na szwank. O dziwo, nie są to wcale samochody w kolorze złowieszczo czarnym, ani nawet diabelsko czerwonym.
Kolory aut a ryzyko wystąpienia szkody
Nie chcąc nikogo trzymać w niepewności, przedstawiam zwycięzcę raportu. Najbardziej pechowym kolorem samochodu jest… brązowy. Aż 12% wyszukiwań aut brązowych, sprawdzanych w 2021 r. w bazie autoDNA, zwróciło raport ze szkodą.
Miejsca drugie i trzecie zajęły odpowiednio kolory szary i grafitowy. Dla wielu fanów motoryzacji ich rozróżnienie może być nie lada wyzwaniem. Czarny uplasował się na czwartym miejscu rankingu kolorów aut mających najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w raporcie.
Mogłabym tak po kolei wymieniać, ale na szczęście autorzy przygotowali piękną infografikę:
Czy „popularne” kolory aut to większe ryzyko?
Według raportu firmy Axalta, na który powołują się autorzy bloga, w Europie obecnie dominuje szary kolor lakieru, na równi z kolorem białym. Sporo kierowców decyduje się również na auta czarne. Kolor brązowy zaś w 2020 roku stanowił tylko 2% zarejestrowanych po raz pierwszy aut.
Oznacza to, że niekoniecznie najpopularniejsze kolory aut wiążą się z większym ryzykiem. Na pewno jednak, zanim podejmie się decyzje o zakupie samochodu, na przykład z zagranicy, warto za pomocą darmowych wyszukiwarek, przy pomocy numeru VIN, prześledzić najważniejsze informacje na temat pojazdu.
I nie wybierać brązowego.