Ceny produktów spożywczych niestety wzrosły jako jedne z pierwszych w trakcie kryzysu inflacyjnego w Polsce. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku pieczywa, które w wielu sklepach osiąga już astronomiczne ceny. Niewielu konsumentów jednak wie o tym, że kupując pieczywo w Polsce, tylko w niewielkim stopniu płacimy za jego składniki. Reszta ceny to niestety energia i inne koszty stałe piekarni.
Pieczywo w Polsce jest drogie, a według niektórych ekspertów będzie jeszcze droższe
Według wyliczeń ekspertów opublikowanych na łamach portalu Interia.pl na cenę pieczywa w Polsce tylko w 35 proc. składają się koszty surowców, potrzebnych do jego wytworzenia. Kolejnymi elementami składowymi cen chleba jest marża sklepu, koszty zatrudnienia i koszty stałe. Na cenę pieczywa składają się także koszty transportu oraz ceny energii. Niestety, ale podczas kryzysu covidowego, a potem wojny na wschodzie, to właśnie piekarnie były firmami, które zostały bardzo dotknięte rosnącymi cenami energii. Wiele piekarni nie przetrwało tego kryzysu, a duża część z nich musiała ratować się podnoszeniem cen pieczywa i innych wyrobów piekarniczych i cukierniczych.
Właściciele piekarni wprost deklarowali, że podczas kryzysu covidowego i wojennego ich koszty zwiększyły się nawet o 100 proc. Na wzrost cen pieczywa wpływ miało także odmrożenie cen energii i gazu.
Polacy jedzą nie tylko coraz droższe pieczywo, ale także wyprodukowane z ziaren o niskiej jakości
Eksperci od lat alarmują o złej jakości pieczywie, które jest spożywane przez Polaków. Mówił o tym dla portalu Farmer.pl Mirosław Kurek, prezes Stowarzyszenia Rzemieślnik:
Polacy spożywają ziarna niewiadomego pochodzenia, hodowanego z użyciem wielu środków chemicznych, które zwiększają plony. Przetwarza się je przemysłowo, dodając do mąki następne szkodliwe dodatki. Tak działa przemysł piekarski, który zdominował rynek pieczywa w Polsce i przyzwyczaił konsumentów do taniego i niezdrowego chleba. Wysokojakościowe pieczywo musi być drogie, m.in. z uwagi na użycie mąki bez substancji skracających czas produkcji.
Ekspert Stowarzyszenia Rzemieślnik podkreśla ponadto, że do wysokich cen chleba musimy się przyzwyczaić. Konsumenci powinni także odejść od rozumowania, które łączy wyroby piekarnicze z niską ceną. Prezes Mirosław Kurek apeluje do konsumentów o uważność podczas kupowania taniego pieczywa i przestrzega przed jego złym wpływem na ludzkie zdrowie. Co ważne, eksperci apelują jednocześnie o niedemonizowanie pieczywa z supermarketów, które w większości nie jest gorsze od tego oferowanego w piekarni.