Pieniądze w PPK umożliwią ci… zakup mieszkania. Możesz za nie sfinansować wkład własny

Gorące tematy Finanse Praca Dołącz do dyskusji (77)
Pieniądze w PPK umożliwią ci… zakup mieszkania. Możesz za nie sfinansować wkład własny

Polacy niechętnie podchodzą do PPK; znaczna część pracowników wypisuje się z programu (wbrew woli rządzących). Dla wielu osób interesujące może być jednak to, że pieniądze z PPK mogą sfinansować… wkład własny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. 

Pieniądze z PPK można przeznaczyć na wkład własny? Okazuje się, że tak

Środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych wcale nie muszą „czekać” aż do emerytury pracownika. Możliwe jest ich wcześniejsze wypłacenie – przed ukończeniem przez pracownika 60. roku życia. Należy bowiem pamiętać, że pieniądze z PPK są prywatną własnością uczestników (chociaż wiele osób zastanawia się, czy środki z PPK faktycznie są nasze).

Oczywiście pieniądze można wypłacić tylko w określonych sytuacjach. Jedną z nich jest poważna choroba pracownika lub kogoś z jego najbliższej rodziny (dziecka, współmałżonka). Wiele osób może jednak zainteresować fakt, że wcześniejsza wypłata środków z PPK jest możliwa także wtedy, gdy pracownik planuje wykorzystać te pieniądze na pokrycie wkładu własnego na zakup mieszkania, budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego (oczywiście w przypadku zaciągania na ten cel kredytu hipotecznego).

Pieniądze z PPK na wkład własny: trzeba spełnić kilka warunków. I spłacić środki

Niestety, zła wiadomość jest taka, że pieniądze z PPK, które pokryją wkład własny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego należy… zwrócić. Dodatkowo osoba, która zdecyduje się na pobranie środków z programu właśnie na ten cel, musi to zrobić przed ukończeniem 45. roku życia. Ponadto może wypłacić pieniądze wyłącznie jednorazowo.

Jeśli jednak pieniądze z PPK na wkład własny należy zwrócić, to jak wygląda spłata takiego osobliwego zobowiązania?

Po pierwsze – uczestnik może wnioskować nawet o 100 proc. środków zgromadzonych w ramach PPK. Musi jednak zacząć je zwracać w ciągu maksymalnie 5 lat od momentu ich wypłaty. Całkowita spłata środków z PPK wypłaconych w celu sfinansowania wkładu własnego musi nastąpić w przeciągu 15 lat od momentu ich wypłaty.

Dodatkowo osoba wypłacająca pieniądze z PPK musi mieć świadomość, że niezależnie od wysokości zgromadzonych środków, może przeznaczyć pieniądze na sfinansowanie tylko jednej inwestycji.

Czy możliwość takiego wykorzystania środków z PPK skusi przynajmniej część pracowników do pozostania w programie? Na ten moment jest to mało prawdopodobne. Może to być jednak ciekawa opcja dla tych, którzy i tak chcieli oszczędzać w ramach PPK, a do tej pory nie zdawali sobie sprawy z takiej możliwości.