To początek rewolucji na rynku kredytowym. Pierwszy polski bank oferuje kredyt hipoteczny na zupełnie nowych warunkach

Finanse Dołącz do dyskusji
To początek rewolucji na rynku kredytowym. Pierwszy polski bank oferuje kredyt hipoteczny na zupełnie nowych warunkach

ING Bank Śląski postanowił wyjść przed szereg i zaoferować klientom pierwszy w Polsce kredyt oparty o WIRON. Klienci będą mogli zaciągnąć kredyt z nowym wskaźnikiem referencyjnym już od 26 czerwca.

Pierwszy kredyt oparty o WIRON

Za jakiś czas kredyty oparte o WIRON będą czymś naturalnym; zgodnie z Mapą Drogową już od 2025 r. wszystkie kredyty mają być oparte o nowy wskaźnik referencyjny. Banki już teraz mogą jednak zacząć proponować klientom kredyty z WIRON-em; w niektórych przypadkach może być to zresztą jedyny dostępny kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem oferowany przez bank. Tak jest w przypadku ING Banku Śląskiego, który postanowił jako pierwszy wprowadzić kredyt oparty na WIRON.

Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego banku, kredyty oparte o WIRON (a dokładniej: WIRON 1M Stopa Składana) mają być dostępne w ofercie ING już od 26 czerwca. Tym samym bank wznawia oferowanie kredytów o zmiennym oprocentowaniu – ale jedynie ze wskaźnikiem referencyjnym WIRON. Oprocentowanie będzie składać się – jak w przypadku każdego innego kredytu mieszkaniowego o zmiennym oprocentowaniu – ze wskaźnika referencyjnego i marży banku. Sam WIRON 1M Stopa Składana jest ustalany na podstawie jednodniowych transakcji depozytowych zawieranych między bankami, instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami.

Potencjalni kredytobiorcy chcący zaciągnąć zobowiązanie w ING Banku Śląskim nie muszą jednak decydować się na kredyt oparty o WIRON; nadal będą mogli wybrać kredyt hipoteczny o okresowo stałym oprocentowaniu.

Aktualizacja harmonogramu spłat co miesiąc

Kredytobiorcy, którzy już wcześniej zaciągnęli kredyt ze zmiennym oprocentowaniem (czyli de facto kredyt oparty jeszcze na wskaźniku WIBOR) otrzymują z banku aktualizację harmonogramu spłat co trzy lub sześć miesięcy (zazwyczaj banki oferowały i nadal oferują kredyt oparty na WIBOR 3M lub WIBOR 6M). Takie rozwiązanie ma jednocześnie swoje wady i zalety; wadą jest to, że jeśli wskaźnik referencyjny spadł, kredytobiorcy odczuwają to najczęściej dopiero po kilku miesiącach. To, co jest wadą, jest jednak i zaletą – jeśli bowiem wskaźnik referencyjny wzrósł, kredytobiorcy również nie odczuwają tego od razu i mogą choć częściowo przygotować się do podwyżki rat. W przypadku nowych kredytów opartych o WIRON będzie zupełnie inaczej – bank prześle klientom aktualizację harmonogramu spłat co miesiąc, podczas gdy sam wskaźnik będzie zmieniał się jeszcze szybciej. Może się zatem okazać, że – wbrew intencjom rządzących, którzy zainicjowali prace nad reformą – kredyty oparte o WIRON wcale nie będą zapewniały kredytobiorcom większego poczucia bezpieczeństwa niż dotychczasowe kredyty oparte o WIBOR.