W listopadzie kolejna podwyżka stóp procentowych? Bank Pekao liczy głosy

Finanse Dołącz do dyskusji (36)
W listopadzie kolejna podwyżka stóp procentowych? Bank Pekao liczy głosy

Po niespodziewanej podwyżce stóp procentowych wiele osób zastanawia się teraz, czy możliwa jest podwyżka stóp procentowych w listopadzie – na kolejnym decyzyjnym posiedzeniu RPP. Eksperci Banku Pekao analizują, na ile jest to prawdopodobne. 

Podwyżka stóp procentowych w listopadzie. Na ile jest prawdopodobna?

Na ostatnim posiedzeniu decyzyjnym na początku października RPP zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych. Podwyżka była wprawdzie stosunkowo niewielka (z poziomu 0,10 proc. do 0,50 proc. stopy referencyjnej), jednak większość ekonomistów przewidywało, że na taki ruch Rada zdecyduje się najwcześniej w kolejnym miesiącu. Teraz jednak – skoro do podwyżki już doszło – trwają analizy, na ile prawdopodobna jest podwyżka stóp procentowych w listopadzie. Analitycy Banku Pekao postanowili policzyć (na podstawie publicznych wypowiedzi członków Rady), ilu obecnie w RPP jest zwolenników kolejnego podniesienia stóp, a ilu – twardych przeciwników.

 

Okazuje się, że sytuacja nie jest do końca jasna. Dwóch członków RPP jest za kontynuacją podwyżek; jeden uważa natomiast, że jednorazowe podniesienie stóp w zupełności wystarczy. Dwóch członków nie określa natomiast jednoznacznie, czy powinna nastąpić kontynuacja podwyżek. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że jednym z nich jest prezes NBP Adam Glapiński – który jeszcze niedawno był twardym przeciwnikiem podnoszenia stóp procentowych. Co ciekawe, Glapiński twierdzi również, że na decyzję RPP nie wpłynął list byłych prezesów NBP i członków Rady (dodając, że „stało się to co najwyżej za sprawą Ducha Świętego”). Ze słów prezesa NBP wynika również, że Rada chciała zaskoczyć rynek – co może sugerować, że niespodziewana podwyżka była w rzeczywistości planowana już wcześniej. Co jednak ostatecznie wpłynęło na decyzję Rady – nie do końca wiadomo.

Jednorazowe podniesienie stóp procentowych nie spowoduje obniżenia inflacji. I przyznaje to też szef NBP

Prezes NBP przyznał również niedawno, że podwyżka stóp procentowych w październiku nie obniży inflacji – a ma jedynie nie dopuścić do jej utrwalenia w przyszłości. Trudno jednak naprawdę uważać, by jednorazowe podniesienie stóp o 40 punktów bazowych przyniosło jakieś realne efekty – nie tylko w kontekście inflacji, ale też np. sytuacji na rynku mieszkaniowym. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na fakt, że Glapiński mocno podkreślał, że październikowa podwyżka i tak była znacząco wyższa niż przewidywania rynku. To może z kolei sugerować, że w kolejnych tygodniach RPP nie zdecyduje się na podjęcie kolejnych działań.

Warto jednak pamiętać, że pierwsza od tak dawna podwyżka stóp z pewnością – przynajmniej w perspektywie długoterminowej – nie będzie jednorazowa. O ile zatem możliwe jest, że do końca roku stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie, o tyle niemal pewna jest kolejna – choćby symboliczna – podwyżka w 2022 r.