Pominięcie w testamencie, a wydziedziczenie, to nadal kwestie, które jak się okazuje, wielu ludziom sprawiają trudność w rozróżnieniu. W końcu zarówno pominięcie, jak i wydziedziczenie dotyczą najbliższych osób dla testatora. Mają jednak całkiem odmienne skutki. Nie można ich stosować zamiennie.
Pominięcie w testamencie
Sformułowania, iż ktoś został pominięty w testamencie, używamy w sytuacji, gdy osoba najbliższa testatorowi nie została w testamencie powołana do spadku. Dotyczy to osób, które dziedziczyłyby z ustawy, gdyby testamentu w ogóle nie sporządzono. Samo pominięcie w testamencie nie oznacza jeszcze, że osoba pominięta nic nie otrzyma. Przysługuje mu przecież zachowek, który według ustawy Kodeks cywilny stanowi połowę wartości, udziału jaki by mu przysługiwał w dziedziczeniu ustawowym. Natomiast w przypadku osób trwale niezdolnych do pracy lub małoletnich będą to dwie trzecie wartości udziału spadkowego.
Zatem w sytuacji pominięcia w testamencie należy dochodzić swoich należności z tytułu zachowku od spadkobiercy lub spadkobierców testamentowych. Oczywiście – jeśli znajdujemy się w kręgu najbliższych, którzy dziedziczyliby z ustawy i którym zachowek przysługuje. Mowa o zstępnych, małżonku i rodzicach. Osoby w związkach nieformalnych nie mogą liczyć na żadne profity związane z majątkiem pozostawionym przez zmarłego partnera, gdy ów zmarły nie wskazał go w testamencie. Nie przysługuje im również prawo do zachowku.
Wydziedziczenie
Wydziedziczyć można w testamencie zstępnych, małżonka i rodziców. Oznacza to, że te wskazane osoby, jeśli zostaną wydziedziczone, to nie będą mogły dochodzić zapewnionego im z ustawy zachowku. Wydziedziczenie, aby było skuteczne, musi być dobrze uzasadnione. Przepisanie w tym zakresie treści ustawy Kodeks cywilny jest niewystarczające. Przykładowo argumentowanie, iż wydziedziczony wbrew woli spadkodawcy postępował uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego będzie zbyt słabe. Należy zatem podać konkretne sytuacje czy zachowania jako podstawę do wydziedziczenia. Osoba skutecznie wydziedziczona nie ma szans na uzyskanie czegokolwiek ze spadku.
Pominięcie w testamencie, a wydziedziczenie
Podsumowując: samo pominięcie w testamencie nie oznacza wydziedziczenia. To częsty błąd, który przewija się w codziennych rozmowach o spadkach wśród osób niezbyt biegłych w przepisach. Osoba pominięta w testamencie, jeśli przysługuje jej prawo do zachowku, to może go z sukcesem dochodzić od spadkobiercy testamentowego. Natomiast jeśli testament nie obejmuje całego majątku, to osoba pominięta w testamencie dziedziczy z ustawy te pozostałe składniki majątkowe wchodzące w skład spadku. Oczywiście wspólnie z innymi spadkobiercami ustawowymi, w odpowiednich udziałach. Osoba wydziedziczona nie ma prawa do zachowku. Nie może dochodzić żadnych roszczeń od spadkobiercy testamentowego.