Polacy są zrezygnowani. Tylko 28 proc. badanych widzi realną szansę na zakup mieszkania w ciągu 5 lat

Nieruchomości Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Polacy są zrezygnowani. Tylko 28 proc. badanych widzi realną szansę na zakup mieszkania w ciągu 5 lat

Polacy wolą posiadać nieruchomość na własność niż być najemcami – i potwierdzają to praktycznie każde badania. Niestety, zakup nieruchomości nie należy w obecnych czasach do najłatwiejszych, zwłaszcza dla młodych osób. Tylko 28 proc. młodych dorosłych planuje dokonać zakupu mieszkania w ciągu najbliższych 5 lat. 

Polacy nie chcą wynajmować mieszkań, ale też uważają, że nie stać ich na własne „M”

Z najnowszego Raportu rynku mieszkaniowego 2025 od Business Growth Review zrealizowanego we współpracy z ARC Rynek i Opinie wynika, że aż 91 proc. respondentów uważa posiadanie własnego mieszkania za lepsze rozwiązanie niż wynajem. 80 proc. badanych jest zdania, że własna nieruchomość gwarantuje bezpieczeństwo; 72 proc. postrzega zakup mieszkania czy domu jako inwestycję w przyszłość. Jednocześnie tylko 4 proc. badanych opowiada się za wynajmem – i trudno się dziwić, biorąc pod uwagę stawki najmu i zestawiając je z wysokością rat kredytów hipotecznych. Warto przy tym podkreślić, że 34 proc. badanych zaznaczyło jednocześnie, że jeśli wynajem stałby się bardziej opłacalny, to mogliby zmienić zdanie na temat tego, która opcja (własność czy najem) jest atrakcyjniejsza.

Preferencje dotyczące posiadania własnej nieruchomości niekoniecznie jednak przekładają się na realizację tej potrzeby. Z jednej strony 28 proc. badanych Polaków posiada własne mieszkanie – i to bez kredytu. Taki sam odsetek respondentów mieszka jednak z rodziną; jak można się domyślać, jest to m.in. skutek braku odpowiednich funduszy na samodzielny najem lub zakup własnej nieruchomości (nawet jeśli na kredyt). Jak komentuje Aleksandra Pańczyszyn, Editorial Director z Business Growth Review,

Fakt, że 28% Polaków wciąż mieszka z rodziną, obrazuje skalę wyzwań na rynku nieruchomości. Wysokie ceny i trudności z kredytami sprawiają, że młodym trudno rozpocząć samodzielne życie. Wynajem, choć dostępniejszy, wciąż nie jest atrakcyjną alternatywą. Potrzebne są systemowe reformy, powodujące zwiększenie podaży mieszkań, by umożliwić młodym realizację marzeń o własnym kącie

W szczególnie niekorzystnej sytuacji znajdują się młodzi dorośli (25-45 lat). Polacy w tej grupie wiekowej nie są szczególnie przekonani co do tego, że uda im się w najbliższej przyszłości kupić nieruchomość; takie plany na najbliższe pięć lat ma zaledwie 28 proc. respondentów. 9 proc. ocenia swoje szanse na zakup jako bardzo wysokie.

Największa przeszkoda? Oczywiście ceny nieruchomości

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że zdaniem większości respondentów (taką odpowiedź wskazało 68 proc. badanych) największym wyzwaniem są wysokie ceny nieruchomości. Respondenci wskazywali też na problemy z uzbieraniem wkładu własnego (59 proc. badanych) oraz na trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego (33 proc. badanych).