Koszt usługi malowania ścian jest dziś w Polsce o 73% droższy, niż 5 lat temu. To najwyższy wskaźnik wzrostu w całej Europie. Nie tylko malarze podnoszą stawki. Usługi remontowo-budowlane w ostatnich latach bardzo mocno poszły „w górę”. Dlaczego remonty w Polsce znacznie drożeją?
Polscy malarze podnoszą stawki najszybciej w Europie
Trend doskonale uwidacznia infografika opracowana przez HRE Investments na podstawie danych pochodzących z badania Eurostatu:
Jak widać, malowanie ścian przez fachowca w Polsce staje się ekskluzywne. Nieznacznie wyprzedzając Litwę, pod względem wzrostu cen tej usługi zajmujemy pierwsze miejsce w Europie. Co ciekawe, wzrost jest dużo wyższy w porównaniu ze średnią Unijną. Biorąc pod uwagę uśrednioną stawkę wszystkich krajów członkowskich, wyjdzie na to, że wspólnotowi malarze podnoszą stawki praktycznie trzy razy wolniej, niż polscy fachowcy. W ciągu pięciu lat malowanie ścian zdrożało bowiem w Unii średnio o 28%.
Jeśli chodzi o państwa, które znajdują się poniżej progu średniej europejskiej, możemy wyróżnić Grecję, Szwajcarię, Włochy, Finlandię, Belgię, Hiszpanię i Danię. W pierwszym z wymienionych krajów, malowanie ścian jest dziś droższe jedynie o 2% w porównaniu do stanu sprzed pięciu lat.
Nie chodzi tylko o usługi malarskie. Mamy najdroższe remonty w Europie
Patrząc na to, jak rosną cenniki polskich fachowców remontowych, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu stare powiedzonko – Polak potrafi. Rosnące ceny niewątpliwie zachęcą wielu z naszych rodaków do odświeżenia domu, czy mieszkania „na własną rękę”. Nie ma zresztą co się dziwić. Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres:
Malarze podnoszą stawki. To prawda. Podobnie się dzieje w przypadku stolarzy, hydraulików, elektryków, czy konserwatorów. W każdej z przedstawionych branż cena usług w Polsce rośnie znacznie szybciej, aniżeli w reszcie Europy.
Wzrost cen usług pociąga za sobą wyższe wynagrodzenia specjalistów. W porównaniu do sytuacji sprzed pięciu lat, polscy stolarze zarabiają o ponad połowę więcej. Podobnie sytuacja ma się w przypadku hydraulików oraz elektryków. Wynagrodzenia przedstawicieli tych zawodów wzrosły w ostatnich latach przeszło o 40%.
Remonty w Polsce wciąż drożeją. Czym jest to spowodowane?
Jedną z przyczyn takiego stanu jest brak fachowców na rynku pracy. Braki kadrowe obserwujemy już od kilku lat, a mniejsza konkurencja wpływa dodatnio na wynagrodzenia aktywnych przedstawicieli tych zawodów.
Na to, że fachowcy remontowi, np. malarze podnoszą stawki, wpływa również większy popyt na tego typu usługi, który swój początek miał w pandemii. Polacy spędzali wówczas sporo czasu w domu i wielu z nich zdecydowało się na „ulepszenie” swojej przestrzeni.
Mówiąc o wzroście cen nie można też oczywiście zapomnieć o inflacji, a także wpływie Rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Skutkiem powyższych jest wzrost cen surowców, przerwanie istotnych łańcuchów dostaw, a także odpływ dużej części siły roboczej.