Pomoc dla firm i przedsiębiorstw – oto co naprawdę zapowiedział dzisiaj premier

Biznes Codzienne Firma Dołącz do dyskusji (352)
Pomoc dla firm i przedsiębiorstw – oto co naprawdę zapowiedział dzisiaj premier

Według WHO druga fala zachorowań może być znacznie groźniejsza, a listopad okazać się najtrudniejszym miesiącem w czasie dotychczasowej pandemii. W związku z tym rząd wprowadza nowe obostrzenia, które znacznie zbliżają nas do lockdownu. Premier zapowiedział też pomoc dla firm i przedsiębiorstw.

W galeriach handlowych otwarte pozostaną wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i punkty usługowe a wszędzie tam, gdzie to możliwe, należy wprowadzić pracę zdalną. O zapowiadanych nowych obostrzeniach napisała już naszym na portalu Edyta Wara-Wąsowska. To ostateczny hamulec bezpieczeństwa, który ma uchronić wszystkich przed narodową kwarantanną – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jaka pomoc dla firm i przedsiębiorców?

Premier zadeklarował, że rząd będzie służył nie tylko rekompensatą, lecz także wypracowaniem najlepszych działań osłonowych dla przedsiębiorców, którym skończyły się już środki z wiosennych tarcz finansowych. Morawiecki do szczególnie potrzebujących 25 branż zaliczył gastronomię, turystykę, hotelarstwo, czy fitness.

Dla najbardziej potrzebujących 25 sektorów Prezes Rady Ministrów zapowiedział nowe projekty wspierające i kontynuację dotychczasowych działań pomocowych, które zakładają:

  • Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami,
  • Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR,
  • Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r.,
  • Pożyczki długoterminowe z gwarancją,
  • Dofinansowanie zatrudnienia,
  • Przedłużenie postojowego,
  • Zwolnienie ze skałdek na ZUS,
  • Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes,
  • Polityka drugiej szansy,
  • Dofinansowanie leasingu.

Punkty usługowe w galeriach handlowych

Na pytanie dziennikarza Biznes24, dotyczące kwalifikacji i kryterium ograniczeń wobec punktów usługowych w dużych obiektach handlowych, premier zapowiedział rozporządzenie, w którym wspomniane kryteria zostaną przedstawione. KPRM opublikuje dokument jutro do godziny 12.

Premier wspomniał też, że w sprawie sektora usługowego rządzący będą czerpać z doświadczeń pierwszej fali Covidu. Warto przypomnieć, że w tamtym czasie, przy kilkuset przypadkach zakażeń dziennie, wszystkie zakłady usługowe zostały zamknięte. Po analizie tamtego okresu, jak zapewnił premier, obecnie można pozwolić na dopuszczone do działania punktów usługowych w dużych galeriach i poza nimi. Jest to jednak ostatni etap pozwalający na działanie tych przedsiębiorstw. Jeżeli nowe restrykcje nie pomogą punkty usługowe, czeka zapewne powtórka z wiosny.

Kiedy pomoc dla firm i przedsiębiorstw?

Postojowe, zwolnienie z ZUS i dopłaty do wynagrodzeń obowiązują od 1 listopada. Wszystkie spośród zaprezentowanych na konferencji i w powyższych punktach strategie pomocowe technicznie mogą zostać realizowane – zapowiedział premier. Niektóre z nich wymagają jednak usankcjonowanie prawnego. Z tego powodu Morawiecki zaapelował do Senatu, aby ten reagował na propozycje osłonowe i częściej zwoływał posiedzenia.