Część pracowników myśli, że praca zdalna to leżenie z laptopem pod palmą – ponad 75% badanych wolałoby pracować poza biurem

Praca Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (109)
Część pracowników myśli, że praca zdalna to leżenie z laptopem pod palmą – ponad 75% badanych wolałoby pracować poza biurem

Wokół pracy zdalnej narosło dużo mitów. Analizując badanie „Cztery osobowości, jeden rynek pracy” można dojść do wniosku, że wiele osób jest przekonanych, że praca zdalna jest albo równoznaczna z pracą spod palmy, albo przynajmniej spod domowego koca. Badani jednocześnie cenią sobie odmieniany przez wszystkie przypadki work-life balance i elastyczny czas pracy. 

Praca zdalna to marzenie wielu pracowników

Moda na pracę zdalną zaczęła się stosunkowo niedawno. Jeszcze jakiś czas temu w domu pracowali wyłącznie freelancerzy – głównie graficy, programiści i copywriterzy. Obecnie pula zawodów, w których praca zdalna jest dopuszczalna cały czas się zwiększa. Tym samym coraz więcej osób (chociaż nadal stosunkowo mało) może się pochwalić, że nie musi ruszać się do biura. I to chyba działa na wyobraźnię reszty pracowników – tak wynikałoby przynajmniej z badania firm Antal i Sodexo „Cztery osobowości, jeden rynek”. Aż 76% ankietowanych pracowników chętnie pracowałoby zdalnie. Czyli ponad ¾ osób biorących udział w badaniu. Gdyby ich życzenie się spełniło, większość biur można byłoby spokojnie zlikwidować. Tyle, że nie każdą pracę – nawet biurową – da się wykonywać w domu. Z kolei praca zdalna z każdego miejsca na świecie i łączenie obowiązków z podróżowaniem to w dużej mierze mit. Oczywiście są osoby, którym taki tryb życia wychodzi – i nie można temu zaprzeczać. Większość jednak nie jest w stanie tego pogodzić, a przynajmniej – nie na dłuższą metę. Zalet telepracy oczywiście jest wiele, ale warto pamiętać też o pewnych wadach i trudnościach wynikających z tego modelu pracy.

Work-life balance, elastyczny czas pracy. Nadgodziny w pracy też niepożądane

81% badanych chce elastycznego czasu pracy (to pragnienie jest nawet mocniejsze niż chęć pracy zdalnej). Jest to jednak elastyczny czas pracy pojmowany specyficznie. Jeszcze do niedawna to pojęcie mogło kojarzyć się z próbą wykorzystania pracownika przez pracodawcę. Chodzi oczywiście o nadgodziny. Obecnie jednak elastyczny czas pracy to zdaniem badanych możliwość zaczynania i kończenia pracy o różnych godzinach (brak sztywnego grafiku). Tak, by móc dopasować obowiązki służbowe do życia prywatnego. Obecnie większość osób funkcjonuje raczej odwrotnie – dostosowuje życie prywatne do godzin pracy.

68% zaznacza, że ważny jest dla nich także work-life balance. Czyli – żeby praca nie przenikała się z tym, co jest poza nią. Badani twierdzili, że w pracy zajmowaliby się wtedy swoimi obowiązkami na 100%. Co nakazywałoby się zastanowić jak jest w tym momencie i czy faktycznie sztywny rozdział pracy od innych sfer życia zwiększyłby efektywność pracowników. Nie zmienia to faktu, że każdy pracownik ma prawo do „pozostawiania pracy w pracy”. A młodzi pracownicy coraz częściej o to walczą.