Program „Mieszkanie do remontu” znów dostępny dla zainteresowanych. Oczywiście jak zwykle nie dla każdego. W niektórych gminach termin na przesłanie formularza zgłoszeniowego zbliża się nieubłaganie. W związku z tym możliwe, że to ostatni moment, aby sprawdzić, czy jest szansa na zakwalifikowanie się i skorzystanie z niego.
Program Mieszkanie do remontu
Program Mieszkanie do remontu skierowany jest do osób, których nie stać na zakup mieszkania, ani na wynajem na rynku komercyjnym. Brak zdolności kredytowej również jest elementem sprzyjającym w tej sytuacji. Program umożliwia wynajęcie mieszkania na korzystnych warunkach bezpośrednio od Miasta/Gminy w zamian za wykonanie w nim remontu. Z pracami należy zmieścić się w terminie nie dłuższym niż pół roku. W czasie trwania remontu najemca biorący udział w programie nie płaci czynszu. Musi jednak ponieść koszty prądu, gazu, ciepła i wody wraz z odprowadzaniem nieczystości ciekłych i stałych. Natomiast po wykonaniu remontu podpisuje umowę najmu na czas nieoznaczony. W programie mogą wziąć udział również rodziny, które nie uzyskały wystarczającej liczby punktów, aby ubiegać się o miejskie mieszkanie socjalne lub komunalne.
Termin na zgłoszenia w niektórych gminach już się zbliża, tak jak na przykład w Poznaniu mija 28 lutego br. Zasady również nie są całkiem jednakowe, przez co warto dowiadywać się konkretów w swoim Urzędzie.
Warunki zakwalifikowania się do programu
Warunki zakwalifikowania się do programu mogą różnić się w różnych gminach. Przykładowo w Poznaniu należy spełnić łącznie wszystkie poniższe warunki:
- należy być członkiem wspólnoty samorządowej Miasta Poznania zamieszkującym na terenie Poznania,
- zadeklarować wykonanie prac remontowych na swój koszt i ryzyko, bez prawa zwrotu lub rozliczenia poniesionych nakładów,
- średni miesięczny dochód na osobę osiągnięty w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc zgłoszenia nie może przekraczać: w gospodarstwie jednoosobowym 325%, a w gospodarstwie wieloosobowym 275% kwoty najniższej emerytury obowiązującej w dniu złożenia wniosku,
- nie posiada się zaległości finansowych wobec wynajmującego z tytułu najmu lokalu lub bezumownego zajmowania lokalu.
A dodatkowo spełnić jeden z poniższych warunków:
- posiadać uprawnienie do najmu socjalnego lokalu, wynikające z prawomocnego orzeczenia sądowego (wyrok eksmisyjny),
- znajdować się na rocznej liście socjalnej lub rocznej liście mieszkaniowej,
- znajdować się z powodu złego stanu zdrowia w trudnej sytuacji życiowej,
- zajmować lokal niedostosowany do potrzeb mieszkaniowych lub możliwości płatniczych.
Uwaga – program Mieszkanie do remontu, to nie tylko same korzyści
Warto dokładnie sprawdzić zasady programu obowiązujące w gminie, w której będziemy zgłaszać swoje uczestnictwo. Przykładowo w Poznaniu jeśli osoba zakwalifikowana nie dotrzyma terminu na wykonanie robót budowlano-remontowych, z przyczyn leżących wyłącznie po stronie zakwalifikowanego Miasto naliczy sobie odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu. Odszkodowanie naliczane będzie w wysokości czynszu, jaki osoba zobowiązana miałaby zapłacić w przypadku zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony, począwszy od dnia następującego po wyznaczonym terminie na wykonanie robót.
W Poznaniu wykonanie remontu w określonym czasie to jednak nie wszystko. Warunkiem zawarcia umowy najmu jest również odbiór techniczny wykonany przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o.. Co więcej, ZKZL sp. z o.o. zastrzega sobie również możliwość wycofania lokalu bez podania przyczyny.