Dostałeś SMS o tym, że twój profil zaufany wkrótce wygaśnie? To prawdziwa informacja – sprawdź, jak przedłużyć jego ważność

Państwo Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji
Dostałeś SMS o tym, że twój profil zaufany wkrótce wygaśnie? To prawdziwa informacja – sprawdź, jak przedłużyć jego ważność

Ministerstwo Cyfryzacji prosi Polaków o przedłużenie ważności profilu zaufanego. Wielu z was na pewno otrzymało już w tej sprawie SMS-a. Sprawdziliśmy: to nie jest żadne oszustwo, tylko prawdziwa informacja. Na szczęście przedłużenie ważności zabierze nam raptem parę minut.

Przedłużenie ważności profilu zaufanego

Twój profil zaufany wygasa 31.10.2023 r. Przedłuż jego ważność po zalogowaniu na konto” – taki SMS wczoraj odebrałem nie tylko ja, ale też wielu moich znajomych. Trudno się dziwić, że niektórzy pomyśleli o tym, że to kolejne oszustwo SMS na profil zaufany. Ale tym razem wszystko się zgadza, bo prośba pochodzi bezpośrednio od Ministerstwa Cyfryzacji. Na stronie resortu można znaleźć informację o tym, że profile były automatycznie przedłużane podczas pandemii, a że ta się zakończyła, to teraz tą czynność każdy musi wykonać samodzielnie.

Mi zajęło to jakieś pięć minut. Zaczynamy od wejścia na stronę pz.gov.pl, następnie logujemy się do naszego profilu zaufanego. Ja robię to poprzez mój bank, więc procedurę opiszę właśnie z tej perspektywy. Po zalogowaniu się do profilu szybko znajdziemy przycisk, który przekieruje nas na stronę, gdzie dokonujemy takie przedłużenia. Procedura zaczyna się od podania adresu e-mail i telefonu komórkowego. Kiedy je wpiszemy, najpierw na naszą skrzynkę mailową przyjdzie hasło, które musimy wpisać w odpowiednim okienku. Potem powtarzamy to samo, tylko z SMS-em. Na końcu trzeba raz jeszcze zalogować się do banku i potwierdzić operację w aplikacji. I to by było na tyle – moje konto zostało automatycznie przedłużone.

Co jeśli nie przedłużymy ważności profilu zaufanego do końca października? Trzeba będzie go po prostu założyć ponownie. Jeśli nie wiecie jak, to w Bezprawniku mamy dla was osobny poradnik na temat tego jak założyć profil zaufany. Warto dodać, że procedura przedłużania ważności profilu zaufanego powtarza się co trzy lata. Dlatego pamiętajcie o tym, by aktualizować w bazie swój adres e-mail i numer telefonu, jeśli akurat któryś z nich zmienił się u was w ostatnim czasie. Natomiast gdy okaże się podczas logowania, że zapomnieliście swojego loginu bądź hasła, to przypomnienie loginu można sobie wysłać na swój adres e-mail, z kolei do przypomnienia hasła potrzebujemy nazwy użytkownika i swojego numeru PESEL. Powodzenia!