Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie w tym roku, jest kojarzona głównie z nowymi urlopami wprowadzonymi przez przepisy. W praktyce pracownicy zyskali znacznie więcej uprawnień. Jednym z nich jest prawo do wystąpienia o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy.
Pracownik może wystąpić o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy
Przepisy, które funkcjonują już od kilku miesięcy, dają pracownikom możliwość złożenia wniosku o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Z takim wnioskiem może wystąpić osoba, która jest zatrudniona u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy (niezależnie, czy na podstawie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony, czy na podstawie powołania, wyboru, mianowania albo spółdzielczej umowy o pracę). Tym samym wniosku nie mogą jednocześnie złożyć pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Warto jednocześnie odnotować, że pracownik może złożyć taki wniosek… raz na rok kalendarzowy – a pracodawca co do zasady powinien go uwzględnić (jeśli tylko jest taka możliwość).
Na rozpatrzenie wniosku pracodawcy mają miesiąc; muszą też przedstawić pracownikowi oficjalną odpowiedź (w formie pisemnej lub elektronicznej). Jeśli pracodawca zdecydował ostatecznie o odrzuceniu wniosku, musi również podać przyczynę odmowy.
Nowelizacja chroni jednocześnie pracowników, którzy złożą taki wniosek, przed zwolnieniem z powodu wystąpienia o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Zgodnie z przepisami nowelizacji złożenie takiego wniosku nie może być przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę, przyczyną uzasadniającej przygotowanie do takiego wypowiedzenia czy zastosowania działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę.
Jest tylko jeden problem
Polega on na tym, że jednocześnie nie określono precyzyjnie, co należy rozumieć jako bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Na ten moment pewne wydają się dwie kwestie – w ramach swojego uprawnienia pracownik może zwrócić się albo o zmianę umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony (jeśli do tej pory była ta umowa na czas określony), albo – o zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin (jeśli wcześniej pracował np. na pół etatu). W praktyce jednak pojęcie przewidywalne i bezpieczne warunki pracy jest niezwykle nieostre, co stanowi problem zarówno dla pracodawców (którzy nie do końca wiedzą, na co powinni się zgodzić, a na co nie muszą) jak i pracowników, nieposiadających wiedzy na temat swoich możliwości.