REKLAMA
  1. Home -
  2. Społeczeństwo -
  3. Kupił pumę, mieszka z nią w domu i śpi z nią w jednym łóżku. Ruszył proces
Kupił pumę, mieszka z nią w domu i śpi z nią w jednym łóżku. Ruszył proces

Ma trzydzieści pięć lat, jest weteranem z Afganistanu i mieszka z Nubią. Tak ma na imię jego puma, w której sprawie właśnie rozpoczął się proces. Czy posiadanie zarejestrowanego cyrku oznacza faktycznie, że prowadzisz działalność cyrkową? I czy jest wystarczającą podstawą, by mieć zwierzę niebezpieczne?

Weteran, puma i proces

Historia jest równie prosta, co zaskakująca. Mężczyzna nigdy nie ukrywał się z tym, skąd ma pumę. Kupił ją w 2014 roku w czeskiej hodowli, a jak podaje Wyborcza, dziennikarzom tłumaczył, że "drapieżniki i ludzie mogą żyć w przyjaźni". Kupił ją, bo twierdził, że przyszedł czas by robić to, co się kocha.

Prowadził działalność charytatywną - odwiedzał ze swoim zwierzęciem oddziały dziecięce w szpitalach, organizował sesje zdjęciowe. Zarówno więc zarabiał na zwierzęciu, jak i działał non-profit. Choć zdaje się to nie tylko nielegalne, ale i nieetyczne. Z jednej strony takie zwierzęta mogą mieć jedynie cyrki, ZOO i jednostki badawcze, z drugiej - takie zwierzę potrzebuje konkretnych warunków. A on weteran spał ze swoją pumą w jednym łóżku i pozwalał jej jeść sobie z ust. Sam twierdził, że puma zachowuje się jak zwyczajny kot - łasi się, daje się głaskać czy czeka na spacer. Dziennikarze WP określili sąsiadów, którzy zgłaszali sprawę policji, mianem zawistnych. A może po prostu nie byli zawistni, tylko zmartwieni spacerami z dzikim, choć wychowanym na domowe zwierzęciem?

REKLAMA

Cyrk jest, występów nie ma

Twierdzi, że nie obszedł przepisów. Prowadzi działalność cyrkową, ale nie daje występów.

Każdy mówi mi: obszedłeś przepisy. To tak, jakby kierowca obszedł przepisy robiąc prawo jazdy. Trzeba było spełnić określone warunki – to ja je spełniłem. Żeby mieć pumę, trzeba mieć cyrk. No to założyłem cyrk. Jest ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, więc nikt nie może mi nakazać, ile razy mam dawać występy cyrkowe. To moja sprawa. Sporo cyrków mamy w Polsce.

Ale Sąd Rejonowy w Jędrzejowie (sygn. IIW 1215/14) już w analogicznej sprawie orzekał. Wskazał wówczas, że inny posiadacz pumy wskazał jako działalność gospodarczą prowadzenie cyrku, ale nie wiązało się to z wolą ani z organizacją występów i skazał go na karę grzywny. Podobnym problemem zajmował się także portalweterynaryjny.pl, powołując się na Sąd Okręgowy w Kielcach (sygn. IX Ka 1489/15). Z uzasadnienia wyroku wynika, że samo zarejestrowanie cyrku nie jest prowadzeniem działalności cyrkowej, więc nie jest podstawą do posiadania pumy.

REKLAMA

Ireneusz Gewald, powiatowy lekarz weterynarii w Zawierciu, przyznał, że właściciel utrudniał przeprowadzenie kontroli warunków, w których przebywa puma weterana z Afganistanu. Co do warunków, wiadomo, że mężczyzna organizował zbiórki na budowę kojca, a w jednym z wywiadów sam przyznał, że pumę kupił za pożyczkę. Być może trudno było mu poradzić sobie z wydatkami, które wiązały się z zakupem i hodowlą tak dużego, trudnego zwierzęcia, pochłaniającego ponad 100 kilogramów mięsa miesięcznie.

Sprawą zajęła się policja, a teraz Sąd Rejonowy w Zawierciu. Proces ma rozstrzygnąć, czy puma jest trzymana w domu legalnie. Weteran ma z tym jednak problem.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji

zobacz więcej:

Najnowsze
Warte Uwagi