Bank Raiffeisen powrócił z zaświatów i zaoferował niespotykane dziś 8 proc. na koncie oszczędnościowym

Finanse Dołącz do dyskusji
Bank Raiffeisen powrócił z zaświatów i zaoferował niespotykane dziś 8 proc. na koncie oszczędnościowym

Kilka lat temu z polskiego rynku bankowości zniknęła marka Raiffeisen Banku, stając się częścią BNP Paribas. Jednak nic nie jest wieczne, także nieobecność. 

Nieco więcej na ten temat wspominamy w tekście, w którym przy okazji wyjaśniamy co się stało z Polbankiem. W 2023 roku austriacka marka powróciła do Polski, tym razem w roli takiego konkurenta Revoluta, czyli banku cyfrowego, wirtualnego. Obecnie ma też jedną z najlepszych, jeżeli nie najlepszą, ofertę konta oszczędnościowego – 8 proc. w skali roku.

Konto w Raiffeisen Digital Bank można otworzyć za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Promocja adresowana jest dla posiadaczy konta osobistego w banku (również dla osób, które założą konto), przy czym adresowana jest zarówno do obecnych, jak i nowych klientów.

Niespotykana jest natomiast kwestia opodatkowania tego konta, ponieważ ma ono miejsce w Austrii. Konto opodatkowane 25% podatkiem u źródła (w Austrii). Mimo tego dochód i pobrany podatek należy wykazać przed polskim urzędem skarbowym w rozliczeniu rocznym (bez dopłacania). To nieco więcej, niż jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce, gdzie od pieniędzy wypracowanych przez konta oszczędnościowe pobierany jest nam automatycznie 19-procentowy podatek Belki.

Raiffeisen Digital Bank oferuje 8 proc. w skali roku na koncie oszczędnościowym

Nie zmienia to jednak faktu, że aktualna promocja Raiffeisen Digital Bank wypada naprawdę okazale na tle konkurentów z Polski. Na koncie możemy oszczędzić do 200 000 złotych. Kiedy analizuję oferty na polskich kontach oszczędnościowych (zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki poniżej – jeżeli zdecydujecie się kliknąć w któryś z linków, wydawca Bezprawnika może dostać z tytułu otwartego rachunku prowizję), to na tę chwilę oprocentowanie jest lepsze, niż w Banku Pekao, VeloBanku czy Nest Banku.

Rozumiem jednak, że nie każdemu może się podobać trzymanie swoich oszczędności w austriackim banku, który jest w zasadzie z perspektywy Polaka po prostu jakąś tam appką, a sama firma kojarzy się raczej z tym, że z lokalnego rynku znikała pospiesznie i bez przesadnych sentymentów ze strony jej klientów. Promocyjne oprocentowanie powinno potrwać do 30.12.2023 r. Raiffeisen Digital Bank wskazuje, że ich konta oszczędnościowe mają oprocentowanie promocyjne 5,1% i standardowe 2,9% – w tym drugim przypadku jest to relatywnie wysoki poziom, jak na bazowe oprocentowanie kont oszczędnościowych i pod tym względem wartu zerkać na ofertę banku w przyszłości.