Polbank to instytucja bankowa, która przez pewien czas była jeśli nie istotnym, to chociaż dostrzegalnym graczem na polskim rynku finansowym.
Choć obecnie już nie istnieje jako niezależny podmiot, jego historia i wpływ na sektor bankowy w Polsce zasługują na kronikarską wzmiankę. Choćby dlatego, że Grecy od pewnego czasu kojarzą nam się z wieloma rzeczami, ale niekoniecznie z bankowością.
- Czytaj też: Co się stało z Getin Bankiem?
Polbank został założony w 2006 roku jako część greckiej grupy finansowej EFG (European Financial Group), a dopiero w 2011 stał się samodzielnym, polskim bankiem. Na przestrzeni kilku lat, bank zdołał znacząco zwiększyć swoją bazę klientów, koncentrując się głównie na obszarze bankowości detalicznej, w tym kont oszczędnościowych. Podobno pierwotnie Grecy rozważali przejęcie polskiego Eurobanku (ostatecznie wiele lat później trafił w ręce Portugalczyków z Banku Millennium), ale nic z tego nie wyszło i tak oto zaczęli budować własną markę. Niestety – bez większego powodzenia. Ten brak sukcesu może zastanawiać, bo w szczytowym momencie z Polbanku korzystało 800 000 klientów, miał 320 placów w 149 miastach Polski.
Co się stało z Polbank?
Kluczowym momentem w historii Polbanku było jednak jego przejęcie przez Raiffeisen Bank Polska w 2012 roku. Transakcja ta miała na celu zwiększenie udziału Raiffeisen w polskim rynku bankowym, a Polbank stał się integralną częścią tej ekspansji. Stopniowo, działalność Polbanku była łączona z Raiffeisen, a klienci Polbanku zostali przeniesieni do systemu Raiffeisen Bank Polska. Proces ten obejmował harmonizację produktów i systemów informatycznych, co oznaczało, że usługi Polbanku, wraz z jego marką, zanikły. Grecy z kolei objęli pakiet udziałów w RBPL.
Jednak historia Polbanku nie kończyła się na tym etapie. W 2018 roku Raiffeisen Bank Polska został nabyty przez BNP Paribas Bank Polska. Ta transakcja była kolejnym kluczowym momentem w ewolucji banku. Po przejęciu, marka Raiffeisen zniknęła z polskiego rynku, a byli klienci Polbanku stali się klientami BNP Paribas.
W ciągu swojej krótkiej, ale dynamicznej historii, Polbank przeszedł od bycia częścią greckiej grupy finansowej do stania się częścią jednego z największych banków na świecie. Mimo że marka Polbanku zniknęła, jego wpływ na polski rynek bankowy był znaczący, a jego duch kontynuuje swoje istnienie pod nową marką i zarządzaniem. Przejścia i zmiany, które Polbank przeszedł, są również dowodem na dynamikę i ciągłą ewolucję sektora bankowego, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.