Podatek od towarów i usług, czyli popularny VAT, czeka poważna transformacja. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji przepisów o VAT. Zapowiadana rewolucja w VAT ma przynieść kres absurdom podatkowym.
Rewolucja w VAT
Tylko w 2017 r. podatek od towarów i usług zasilił kasę skarbu państwa aż o 157 mld zł. Interpretacji podatkowych na obszarze VATu jest jednak bardzo wiele, z uwagi na fakt, że obowiązujące przepisy pełne są absurdów i zapisów niejednoznacznych. Rewolucja w VAT ma na celu stworzenie nowej „matrycy” podatkowej, zmianę stawek VAT oraz zasad przypisywania odpowiedniej stawki.
Absurdy VAT
Zmiany w VAT były konieczne. Mimo, że obowiązujące przepisy liczą około 6 tys. stron, każdego roku do urzędów skarbowych wpływa tysiące pism z prośbą o interpretację. Absurdy w przepisach o VAT najbardziej dają się we znaki w branży spożywczej. I tak np. wodę mineralną obowiązuje stawka VAT wysokości 8%, źródlaną natomiast 23%. Brzoskwinia obłożona jest stawką 5%, banan zaś 8%. Musztarda podchodzi pod stawkę 23% VAT, ale już sos musztardowy – 8%. Kawa to VAT wysokości 23%, ale z mlekiem to już napój mleczny o stawce VAT wynoszącej 5%. Zwykle kwestie sporne rozstrzyga interpretacja właściwego urzędu skarbowego, w rzadkich przypadkach kwestie sporne rozstrzyga sąd.
Ujednolicona stawka VAT
Sytuacja, w której na wszystkie towary i usługi nałożona jest ta sama, jednolita stawka VAT wysokości np. 17%, byłaby idealnym rozwiązaniem. Uniemożliwiło by to praktycznie spekulowanie nomenklaturą towarów i usług, a co za tym idzie – doprowadziło by do znacznego ograniczenia patologii w obrębie podatku VAT.
Co zmieni nowy zapis o VAT?
Rewolucja w VAT obejmie przede wszystkim budowę nowej matrycy stawek VAT, która nie będzie – jak dotąd – oparta na klasyfikacjach statystycznych PKWiU, ponieważ – jak mówi Paweł Gruza – proces przypisywania stawek w oparciu o tę klasyfikację jest niezwykle skomplikowany. Nowa matryca ma ustalać stawki podatku VAT w odniesieniu do klasyfikacji CN, czyli Nomenklatury Scalonej. CN klasyfikuje towary w obrocie międzynarodowym.
Od 1 lipca 2018 r. mają się również poszerzyć uprawnienia podatników VAT korzystających z płatności podzielonych.
Kto zarobi na nowelizacji prawa o VAT?
Wysokość należnego podatku VAT dla niektórych produktów wzrośnie, a dla innych się obniży, jednak jak zapewnia Resort Finansów, rewolucja w VAT ma pozostać neutralna dla budżetu.