Partnerzy serwisu:
Podatki Zagranica

Rozliczanie podatku w Estonii jest tak łatwe, że obywatele robią sobie wyścigi

Rafał Chabasiński
16.02.2023
Rozliczanie podatku w Estonii jest tak łatwe, że obywatele robią sobie wyścigi

Estońska premier Kaja Kallas zażartowała sobie niedawno, że mieszkańcy jej kraju robią sobie wyścigi na wypełnianie deklaracji podatkowych. Nic dziwnego: rozliczanie podatku w Estonii przez Internet jest na tyle proste, że jeszcze przed oficjalnym startem z takiej możliwości skorzystała prawie jedna piąta populacji tego kraju.

Trudno się dziwić, że Estończycy chwalą się swoim systemem podatkowym

15 lutego to bardzo ważna data w kalendarzu każdego podatnika. To w końcu dzień, w którym zaczyna się sezon wypełniania zeznań podatkowych. Dotyczy to nie tylko Polski. Okazuje się, że dla Estończyków to niemalże święto. Takie przynajmniej wrażenie można odnieść po przeczytaniu twitterowego posta Kaji Kallas, tamtejszej premier. W poniedziałek 13 lutego przekonywała ona, że jej ojczyzna to jedyne państwo, w którym obywatele robią sobie z tego obowiązku wyścigi. Dodała przy tym, że nie ma w tym nic dziwnego. Rozliczanie podatku w Estonii jest w końcu takie łatwe, gdy robi się to przez Internet.

Warto przy tym wspomnieć, że Estonia postanowiła umożliwić podatnikom rozliczenie się online jeszcze przed oficjalnym startem systemu. Z danych przedstawionych przez portal err.ee wynika, że z takiej możliwości skorzystało aż 250 000 osób. Cała populacja Estonii wynosi obecnie ok. 1,3 miliona mieszkańców. Oznacza to, że rozliczenie podatku przed terminem wybrała prawie jedna piąta obywateli.

To nie koniec, bo przedstawiciele MTA, estońskiego odpowiednika naszej Krajowej Administracji Skarbowej, są zdania, że spodziewają się otrzymać w tym roku łącznie ok. 753 000 zeznań podatkowych. Skala sukcesu estońskiej wersji rozliczania się przez Internet jest więc niezaprzeczalna.

Doszło wręcz do tego, że MTA poczuła się w obowiązku wystosować specjalne zapewnienia. Szybkość otrzymania zwrotu podatku nie zależy od tempa wysłania deklaracji. Osoby, które złożyły zeznanie przed terminem, nie powinny liczyć na specjalne traktowanie względem tych, którzy poczekali do 15 lutego.

Nie tylko Estonia umożliwia wygodne składanie deklaracji podatkowej online

Ktoś mógłby teraz powiedzieć, że przecież w Polsce też możemy złożyć zeznanie podatkowe przez Internet. Co prawda nasze organy podatkowe nie zdecydowały się na uruchomienie systemu przed 15 lutego, ale działa on całkiem sprawnie. Cieszy się również ogromną popularnością. Dane Ministerstwa Finansów sugerują, że usługę Twój e-PIT wybrało aż 11,8 mln Polaków.

Rzeczywiście,  zeznanie podatkowe dla większości z nas już teraz przygotowują pracownicy organów podatkowych. Nasza rola sprowadza się do sprawdzenia, czy wszystko się zgadza, oraz potwierdzenia złożenia deklaracji. Dla osób z prostą sytuacją podatkową czas realizowania obowiązku względem Fiskusa można śmiało liczyć w sekundach. Prawdę mówiąc, większe wyzwanie stanowi momentami zalogowanie się do systemu w momencie największego obciążenia ministerialnego portalu.

Jakby tego było mało, część zagranicznych internautów argumentowała pod postem premier Kallas, że przecież w ich państwach rozliczenia online to właściwie standard. Swoje systemy zachwalali między innymi Brytyjczycy, Australijczycy, Duńczycy i Szwedzi. Wyrazy zazdrości przekazywali głównie Niemcy. Teorie spiskowe o kontrolowaniu w ten sposób obywateli przez państwo głosili piewcy rosyjskiej tyranii. Ironia losu, czyż nie?

Estonia od dawna jest stawiana za wzór w kwestii rozwiązań podatkowych. Najlepszym przykładem jest estoński CIT, kopiowany w innych państwach, w tym w Polsce. Różnice zdań pomiędzy poczytalną częścią internautów podpowiadają jednak bardzo ważne pytanie: dlaczego niby rozliczanie podatku w Estonii miałoby być jakieś wyjątkowe? Odpowiedź najlepiej pokazują różnice pomiędzy tamtejszym systemem a tym funkcjonującym w Polsce.

Internetowe rozliczanie podatku w Estonii pokazuje, jak bardzo można rozbudować jego polski odpowiednik

Trzeba przyznać, że nasz kraj w ostatnich latach zrobił naprawdę ogromny postęp w kwestii cyfryzacji administracji. Dotyczy to także spraw podatkowych. Minęły już czasy obowiązkowych pielgrzymek do Urzędów Skarbowych z papierowymi zeznaniami. Teraz, jak już wspomniano, większość Polaków może nie tylko złożyć zeznanie przez Internet, ale wręcz jest ono przygotowywane przez samą Skarbówkę na podstawie informacji spływających do organów podatkowych od płatników.


fundacja wolności gospodarczejArtykuł stanowi część komercyjnego cyklu „Wolność Gospodarcza„, prowadzonego na łamach Bezprawnika w ramach projektu realizowanego z Fundacją Wolności Gospodarczej. To założona w 2021 roku fundacja, której filarami jest liberalizm gospodarczy, nowoczesna edukacja, członkostwo Polski w Unii Europejskiej i państwo prawa. Więcej o działalności i bieżących wydarzeniach możecie przeczytać na łamach tej strony internetowej.


Usługa Twój e-PIT obejmuje zeznania PIT-37 i PIT-38, a także PIT-28 oraz PIT-36. Tutaj jednak obowiązuje wyłączenie: przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. System pozwala wskazać organizację pożytku publicznego, na której rzecz chcemy przekazać 1,5 proc. naszego podatku. Od 2023 r. możemy także składać informację o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4 plus. Rozliczenie podatku w Estonii przez Internet oferuje to wszystko i wiele więcej.

Z informacji dostępnych w serwisie MTA możemy się dowiedzieć, że zakres informacji pozyskanych automatycznie jest dużo szerszy. Obejmuje nie tylko informacje od pracodawcy i z systemu ubezpieczeń społecznych. W grę wchodzą tutaj nawet otrzymane darowizny i donacje, opłacone wydatki na szkolenia, dane estońskiego Centralnego Depozytu Papierów Wartościowych, czy otrzymane dywidendy. Czego estoński system nie wypełni za podatnika, to głównie informacje o dochodach transgranicznych.

Dzięki tak szerokiemu strumieniowi informacji, rozliczenie podatku w Estonii obejmuje także możliwości dzisiaj niewyobrażalne użytkownikom naszej usługi Twój e-PIT. MTA jest w stanie obliczyć za podatnika nawet tak egzotyczne dochody, jak te uzyskiwane ze sprzedaży kryptowalut, czy pochodzące z platform car-sharingowych. Tamtejszy system pozwala także bez większego wysiłku skorzystać z ulg podatkowych. Dotyczy to także przekazania niewykorzystanej ulgi małżonkowi.

To nie tak, że polski Twój e-PIT jest rozwiązaniem złym. Jest wręcz przeciwnie: to ogromne ułatwienie. Po prostu rozliczanie podatku w Estonii stanowi tutaj wzorzec, do którego my dopiero aspirujemy. W przeciwieństwie do naszego tamtejszy system już teraz jest praktycznie kompletny.