RPO: przeszukanie i kontrola osobista zaskarżona do TK

Gorące tematy Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (2) 20.11.2015
RPO: przeszukanie i kontrola osobista zaskarżona do TK

Maciej Lewczuk

Rzecznik praw obywatelskich: przeszukanie i kontrola osobista zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

Służby mundurowe mają prawo do przeszukania dowolnej osoby, jej bagażu, samochodu, mieszkania, a nawet poddania jej kontroli osobistej. Rzecznik Praw Obywatelskich przejrzał niemal sto przepisów dotyczących praw służb mundurowych do ingerencji w prywatność obywateli i zdecydował, że przeszukanie i kontrola osobista powinna zostać zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

Wielu z nas doświadczyła kontroli na lotniskach, przy przejściach granicznych, a niektórzy także spotkali się z przeszukaniem samochodu po rutynowym zatrzymaniu samochodu na drodze lub kontroli bagażu, plecaka, czy torby, gdy patrol policji wezwał do kontroli przechodzących nieopodal ludzi.

W dobie zagrożenia terroryzmem, czy przestępstwami ludzie godzą się na ingerencję w prywatność, ale najczęściej wtedy, gdy dotyczy to innych osób. Jeśli przeszukanie, czy kontrola dotyczy ich samych, to czasem poddają się jej, ale bywa, że dość wyraźnie protestują, nawet jeśli tak naprawdę mają czyste sumienie.

Rzecznik Praw Obywatelskich, popierany przez Prokuratora Generalnego, zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego aż 82 przepisy dotyczące praw służb mundurowych i specjalnych, które umożliwiają im dokonywanie przeszukań i kontroli osobistej osób, ich pojazdów i lokali, ale nijak nie określają dokładnie warunków, w jakich mogą korzystać z tych uprawnień.

Właśnie dowolność typowania osób do kontroli, czasem wręcz opresyjne podejście do przeszukiwanych osób. Takie sytuacje często kończyły się w sądach, które rozpatrywały skargi obywateli na zachowanie funkcjonariuszy służb, ich działania i zasadność dokonywania przeszukań.

Czy przeszukanie i kontrola osobista, jako prawa służb mundurowych zostanie przez Trybunał Konstytucyjny ograniczona? Możliwe, że nie do końca, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, co dzieje się w ostatnich miesiącach w Europie i na Świecie, czyli ataki terrorystyczne i wzmożona migracja ludzi. Jest szansa na to, żeby dokładnie określono sytuacje, w których służby będą mogły wytypować i przeprowadzić przeszukanie, a także jak powinni zachowywać się funkcjonariusze wobec przeszukiwanych osób.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z działaniami służb mundurowych, bezprawnymi lub opresyjnymi przeszukaniami czy kontrolami osobistymi i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com