Sąd okręgowy w Krakowie nakazał zagazowanie 24 z 29 pszczelich rodzin z pewnej pasieki, gdyż przeszkadzały sąsiadom.
Pewien pszczelarz oddał swój dom i grunty, którymi rozporządzał od lat, gdyż tworzono na Wiśle zaporę, a tereny te miały być zalane. W związku z wywłaszczeniem, w zamian otrzymał gospodarstwo w Jaszczurowej. Tam też przeniósł swoją pasiekę – 29 uli. Niedawno Sąd okręgowy w Krakowie nakazał mu zagazowanie 24 z 29 pszczelich rodzin.
Sprawa trafiła do sądu, gdyż na bzyczenie pszczół skarżyli się sąsiedzi pszczelarza, którzy przyjeżdżali do Jaszczurowej na wypoczynek. Nie chodziło nawet o to, że kogoś pokąsały, ale bzyczały i wpadały do napojów. Sąd okręgowy w Krakowie nakazał zagazowanie 24 z 29 pszczelich rodzin i wyrok jest prawomocny. Jednym słowem właściciel będzie musiał zagazować większość pszczelich rodzin, a potem je spalić.
Od kilkunastu miesięcy organizacje proekologiczne donoszą, że stosowanie pesty, herbi i fungicydów sprawia, że na całym świecie masowo wymierają pszczoły. Jest to palący problem, gdyż to te małe latające żyjątka odpowiadają za zapylanie większości upraw, sadów, etc. Gdy ich zabraknie, to ludzie będą musieli poradzić sobie z problemem zapylania miliardów roślin, które są nam niezbędne do życia. Nie chodzi tylko o kwestie żywieniowe, ale gdy zabraknie roślin, to możemy mieć problem ze zyt małą ilością tlenu i zbyt dużą ilości dwutlenku węgla w atmosferze.
Departament rolnictwa w USA zlecił wykonanie badań dotyczących populacji pszczół na terenie całego kraju. Okazało się, że dwie piąte populacji wymarło. W niektórych stanach jest to nawet 60 proc. Podobnie rzecz się ma w innych częściach globu. Powstały już nawet programy finansowane przez ministerstwa rolnictwa i organizacje pozarządowe, mające przyczynić się do zwiększenia populacji pszczół. Tym bardziej dziwi wyrok, jaki wydał sąd w Krakowie, przecież zamiast nakazu likwidacji, można było nakazać sprzedaż lub przemieszczenie uli w takie miejsce, które nie przeszkadzałoby sąsiadom pszczelarza.
Masz problemy lub wątpliwości związane z wyrokami sądów lub niestosowaniem się do nich i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com