Wydawać by się mogło, że seniorzy są grupą społeczna, która w dalszym ciągu dzierży palmę pierwszeństwa w korzystaniu z gotówki w Polsce. Nic bardziej mylnego – najnowsze badania pokazują nam, że nawet wśród seniorów powstała niezwykle pokaźna grupa osób, które nie wyobrażają sobie życia bez płatności bezgotówkowych. Co więcej, czują się oni bardziej bezpiecznie, wykonując tego typu transakcje w sposób regularny.
75% badanych seniorów płaci kartą wszędzie tam, gdzie to możliwe
Płatności elektroniczne to standard w naszym kraju, a miejsc, gdzie nie można płacić kartą lub telefonem, jest jak na lekarstwo. Badanie „Seniorzy w świecie cyfrowych finansów” przeprowadzone na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) we współpracy ze Związkiem Banków Polskich pokazuje nam także zjawisko coraz większej akceptacji procesu płacenia bezgotówkowego nawet przez starszych ludzi.
Z badania wynika, że 3/4 seniorów płaci bezgotówkowo wszędzie tam, gdzie tylko istnieje taka możliwość. Co więcej, wielu seniorów płaci także blikiem (aż 45 proc.). Co piąty senior płaci także regularnie zbliżeniowo za pomocą smartfona. Dodatkowo z badania wynika, że 87 proc. seniorów posiada rachunek w banku i czuje się bezpiecznie, korzystając z bankowości internetowej.
Badanie zadaje kłam także innemu stereotypowi – braku bezpieczeństwa seniorów podczas korzystania z bankowości internetowej. Z danych wynika, że 83 proc. twierdzi, że nie podaje nikomu swoich haseł, 79 proc. nie otwiera podejrzanych załączników, a 69 proc. deklaruje, że nie przechowuje danych logowania do bankowości w portfelu. Seniorzy często sprawdzają także autentyczność strony logowania do banku.
Eksperci nie mają wątpliwość, że ostrożność seniorów podczas wykonywania operacji finansowych nie może zwalniać nas z dbania o ich bezpieczeństwo
Dane pokazujące stopień świadomości seniorów o niebezpieczeństwach czyhających na nich w sieci mogą napawać nas optymizmem. Nie oznacza to jednak, że możemy w tym aspekcie spocząć na laurach. Mówił ot tym dla Polskiego Radia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska:
Każdy z nas jest narażony na takie oszustwa i każdy, kto korzysta z tych technologii, powinien być bardzo rozważny. Przede wszystkim należy uważać na wszelkie anormalne sytuacje. Wiadomości, które na pierwszy rzut oka wydają się oczywiste, ale wzbudzają choćby odrobinę uwagi, warto przeczytać trzy razy.
Starsze osoby najbardziej polegają na mediach, które informują ich o tym, w jaki sposób strzec się przed zagrożeniami w internecie. 53 proc. badanych zadeklarowało, że media to zdecydowanie najważniejsze źródło informacji o oszustwach finansowych.