Wynagrodzenia niższe nawet o 10 proc. – takie mogą być skutki zniesienia limitu składek ZUS

Finanse Praca Dołącz do dyskusji (70)
Wynagrodzenia niższe nawet o 10 proc. – takie mogą być skutki zniesienia limitu składek ZUS

Skutki zniesienia limitu składek ZUS mogą być dotkliwe dla pracowników innowacyjnych firm. Konfederacja Lewiatan ocenia, że ich wynagrodzenia mogą zmniejszyć się nawet o 10 proc. Długofalowe konsekwencje dotyczą zresztą całego rynku – inwestorzy zagraniczni mogą zacząć wybierać inne rynki ze względu na wzrost kosztów działalności przedsiębiorstw. 

Skutki zniesienia limitu składek ZUS

Konfederacja Lewiatan ostrzega, że skutki proponowanego zniesienia limitu składek ZUS mogą okazać się niezwykle dotkliwe – nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla pracowników. Ci pierwsi będą musieli ponosić wyższe koszty działalności (szacuje się, że nawet o ok. 11 proc.), natomiast ci drudzy – muszą mieć świadomość, że ich wynagrodzenie może się mocno obniżyć. I to nawet o 10 proc. – przy uwzględnieniu kwoty netto. Wprawdzie zdaniem Konfederacji takie zagrożenie obejmuje przede wszystkim bardziej innowacyjne branże, jednak trudno nie oprzeć się wrażeniu, że ostateczne skutki zniesienia limitu składek ZUS obejmą znacznie więcej firm i ich pracowników.

Konsekwencje zniesienia składek odczujemy wszyscy

Problem polega przede wszystkim na tym, że dla wielu inwestorów zagranicznych Polska może przestać być atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu. W ekstremalnych przypadkach dodatkowe obciążenia wyniosłyby nawet setki tysięcy złotych.

To z kolei oznacza, że ci, którzy jeszcze się na to nie zdecydowali, mogą obrać inny kierunek, natomiast ci, którzy już funkcjonują w Polsce – mogą poważnie zastanawiać się, czy nadal będzie się im to opłacać. Bardzo prawdopodobne jest zresztą to, że ci sami inwestorzy mogą wybrać np. Czechy, Węgry czy nawet Rumunię – Polska przestanie być konkurencyjna.

Wycofanie się inwestorów mogłoby zachwiać rynkiem pracy, na którym trendy już powoli ulegają zmianie. Pracodawcy po raz pierwszy od dawna nie planują tak szeroko zakrojonych rekrutacji jak w ostatnich miesiącach, są też mniej skłonni do podnoszenia pracownikom pensji.

Specjaliści uważają, że zniesienie limitu składek ZUS w obecnie proponowanym kształcie jest dobre, ale tylko w perspektywie kilku najbliższych lat

Specjaliści podzielają obawy, że skutki zniesienia limitu składek ZUS mogą okazać się niekorzystne, chociaż wskazują zupełnie odmienne powody. Ich zdaniem reforma mogłaby okazać się korzystna, ale tylko w perspektywie kilku najbliższych lat – do FUS trafiłoby bowiem kilka miliardów złotych więcej. Problem polega jednak na tym, że całkowite zniesienie limitu składek ZUS mogłoby spowodować za jakiś czas zapaść systemu emerytalnego. Wiele osób po przejściu na emeryturę powinno wtedy pobierać bardzo wysokie świadczenia, a można się domyślać, że państwo nie będzie wtedy na to stać. Zdaniem ekspertów korzystniejsze byłoby zwiększenie limitu, a nie jego całkowite zlikwidowanie.