Skoro są już tam ratownicy wodni, urzędnicy, policjanci i żołnierze, to dlaczego nie oni,? Służba Więzienna na TikToku to jednak według mnie pomysł, powiedzmy to sobie szczerze, poroniony. Nie każda służba potrzebuje ocieplenia wizerunku. A już zdecydowanie nie SW, pokazująca tańczącego w więziennym korytarzu strażnika.
Służba więzienna na TikToku
Piszę ten tekst kilka godzin po tym, jak ten profil pojawił się w sieci i umieszczono na nim dopiero jeden filmik. Robię to z naprawdę czystymi intencjami, bo liczę że ktoś, komu wpadło to do głowy, po prostu się opamięta. Dla dobra przede wszystkim funkcjonariuszy, którzy chyba nie chcieliby być przedstawiani tak, jak chce ich przedstawić TikTokowy profil SW.
Otóż pierwszy filmik, jaki ma do pokazania światu Służba Więzienna na portalu TikTok, to więzienny strażnik tańczący na korytarzu, gdzieś pomiędzy dyżurką a celą. W tle leci popularna jako background do filmików piosenka ze słowami „piękny świat przemierzasz pomaleńku”. A gdzieś w oddali zapewne siedzi jakiś złodziej, oszust, morderca czy gwałciciel, nieświadomy tego że klawisz robi sobie akurat moonwalk. Zresztą sami zobaczcie jak to wygląda.
https://www.tiktok.com/@www.sw.gov.pl/video/7161715011616804102?is_copy_url=1&is_from_webapp=v1
Nie chcę nawet myśleć jakie kolejne pomysły kwitną właśnie w głowie osoby, która pomyślała że ociepli w ten sposób wizerunek Służby Więziennej. No właśnie – tylko czy akurat ta służba potrzebuje swój wizerunek ocieplać? Zastanówmy się nad tym. Policja, straż pożarna, wojsko, nie wiem, nawet służby energetyczne – to wszystko formacje, które często pracują z ludźmi, raz im pomagając, innym razem wydając polecenia. Im powinno zależeć na edukacji społeczeństwa, ale też pokazaniu się jako bliska zwykłemu człowiekowi służba. Więziennicy pracują zupełnie inaczej – ich trudna i niezwykle angażująca psychicznie praca jest społecznie bardzo potrzebna. Ale śmiem twierdzić, że im ciszej nad ich służbą, tym lepiej.
Nie ośmieszajmy ważnej służby
Zdaję sobie sprawę, że TikTok po to jest, żeby było wesoło i beztrosko. Nie ma tam miejsca na poważne treści, choć jest miejsce na edukację podaną w lekkiej formie. Czego ma jednak uczyć swoich obserwujących Służba Więzienna? Zwyczajów w zakładach karnych? Pokazywać menu serwowane osadzonym? Czy robić układy taneczne, tak jak w premierowym filmiku na profilu SW?
Mam wrażenie, że ktoś zajmujący się obsługą medialną Służby Więziennej uznał, że skoro wszyscy to wszyscy. Ja uważam jednak, że nie wszyscy. Tak jak swoich profili na TikToku nie powinny mieć służby takie jak wojskowy kontrwywiad, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wydaje się chyba dość oczywisty podział między służbami działającymi gdzieś pod skórą aparatu państwowego a tymi, których funkcjonariuszy spotykamy na co dzień i którym zależy na jak najlepszych stosunkach ze zwykłymi ludźmi. Dlatego dobrze się patrzy na pomysłowo prowadzone profile choćby komend policji. Coraz lepsze powstają też tam multimedia, sam jestem fanem filmów edukacyjnych przygotowywanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku (pokazujących na przykład czym kończy się wejście do wody po alkoholu). I to, w przypadku tej służby, jest po prostu normalne. Tak jak na swój sposób urocze jest konto Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie, które co prawda opowiada strasznie siermiężne dowcipy, a jednak coś w sobie ma.
@urzadpracytczew #zprzymruzeniemoka #funny #funnyvideos #piatek #friday #dc #foryou #foryoupage #humor #rozmowakwalifikacyjna #jobinterview #wynagrodzenie #money #work #job #praca#tczew #urzadpracy
Dlatego nie pozostaje mi nic innego jak zaapelować do osoby, która zainicjowała TikTokowanie polskiej Służby Więziennej do tego. by jeszcze raz przemyślała ten ruch. I czy czasem nie wyrządzi ciężko pracującym ludziom większej szkody niż pożytku. Nie wiem czy funkcjonariusze SW chcieliby, żeby cały kraj nagle miał zacząć z nich bekę. Bo w ich pracy niespecjalnie jest się z czego śmiać. Nazwijcie mnie sztywniakiem, ale dla mnie to wszystko jest już po prostu przegięciem.