Uważaj na SMS od Ewy (czy jak tam się ona nazywa) – wygląda wiarygodnie, wrabia w drogie usługi Premium

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (11)
Uważaj na SMS od Ewy (czy jak tam się ona nazywa) – wygląda wiarygodnie, wrabia w drogie usługi Premium

Kiedy dostaniecie SMS od Ewy, a nie jest to Wasza znajoma, to zamiast odpisywać… lepiej go skasujcie. Czyli SMS premium a prawo kontra naciągacze.

Czy zdarzyło się Wam otrzymać SMS od osoby, której nie macie w spisie kontaktów w telefonie? Czy odpowiedzieliście kiedykolwiek na taką wiadomość? Jeśli tak, to dwa, albo i więcej razy zastanówcie się, jeśli odpowiecie na SMS od Ewy lub innej osoby, która go do Was wyśle. Może się okazać, że wpakowaliście się w kłopoty!

Sporo ludzi miało kłopoty przez telefonicznych oszustów i naciągaczy. Zrobili sobie oni źródło zarobku z tego, że dzwoniąc do ludzi, prezentują im różnego rodzaju usługi, albo wskazują ich jako beneficjentów konkursów, gdzie wystarczy podać podstawowe dane, by odebrać nagrodę lub prezenty.

Kolejną falę naciągaczy mamy nawet teraz, a chodzi o strony internetowe reklamowane na wielu forach i serwisach społecznościowych. Według informacji na nich zawartych „wystarczy wysłać SMSa, aby otrzymać darmowe próbki lub prezenty”, a okazuje się, że to abonament jakiejś wysoko płatnej usługi.

Najnowszym oszustwem, które podobno „dziesiątkuje” nie tylko staruszków, ale i młodsze osoby, jest SMS od Ewy (albo innej kobiety). W jego treści można przeczytać:

Witam. Na wstepie przepraszam za klopot ale podczas rejestracji w serwisie internetowym przez moja nieuwage moje dziecko wpisalo zly numer telefonu i SMS dotyczacy rejestracji zamiast do nas zostal wyslany na Pani/Pana numer. Jesli dotarl lub dopiero dojdzie to czy jest mozliwosc odeslania mi tresci tego SMSa pod moj numer? Jezeli nie sprawi to klopotu bede bardzo wdzieczna za pomoc, z gory dziekuje. Ewa.

Teoretycznie wiele osób będzie chciało pomóc kobiecie w jej problemie, bo cóż to będzie za koszt, skoro w sporej liczbie abonentów SMSy są darmowe. Niestety SMS, który poprzedzi taką prośbę, lub przyjdzie później, zawiera kod, rzekomo potrzebny Ewie. Niestety dla naiwnych, jest to kod potwierdzający subskrypcję SMSów Premium. Za każdy z nich możecie mieć naliczoną opłatę w wysokości co najmniej kilku złotych za sztukę, a może ich przychodzić nawet kilka dziennie!

SMS Premium a prawo

Takie działania oszustów i naciągaczy może skutecznie zabić w wielu osobach chęć niesienia pomocy lub przynajmniej skutecznie ją ograniczy. Niestety lepiej dmuchać na zimne i niejednokrotnie zastanowić się wnikliwie nad tym, co i dla kogo robimy. Zapalczywość i chęć niesienia natychmiastowej pomocy może srogo się zemścić.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów prawnych związanych z naciągaczami, oszustami lub nieuczciwymi przedstawicielami firm i wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie SMS premium a prawo pochodzi z serwisu shutterstock.com